Instytut Pamięci Narodowej wydał komiks
Pierwszy komiks historyczny wydany przez
Instytut Pamięci Narodowej został zaprezentowany w
Rzeszowie. Dzieło pt. "Wbrew nadziei. Opowieść o Łukaszu
Cieplińskim ps. 'Pług'" powstało w rzeszowskim oddziale IPN.
Komiks jest wynikiem wspólnej pracy historyków oddziału oraz Wojciecha Birka, który napisał scenariusz komiksu i Grzegorza Pudłowskiego autora rysunków - poinformowała asystentka prasowa dyrektora oddziału IPN w Rzeszowie Małgorzata Waksmundzka-Szarek.
Prace na komiksem trwały niecałe pół roku. Forma komiksu pozwala w sposób przystępny zapoznać młodzież z najnowszą i trudną historią Polski. Książka trafi głównie do szkół gimnazjalnych, ale sądzę, że i dorośli z chęcią po nią sięgną - dodała Waksmundzka- Szarek.
Wojciech Birek, który napisał scenariusz do komiksu o Cieplińskim, jest znanym w Polsce krytykiem i popularyzatorem tego gatunku. Na co dzień wykłada na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jak sam przyznał, praca nad scenariuszem była wyjątkowo trudna.
Niełatwo jest przedstawić tak bogaty życiorys bohatera na zaledwie 46 stronach. O Cieplińskim można zrobić komiks o objętości 160 stron. Trudność polegała także na tym, że była to postać historyczna i scenariusz musiał być absolutnie wierny faktom. O to zadbali pracownicy IPN, którzy ostatecznie akceptowali mój tekst - powiedział Birek.
Pierwsza scena, otwierająca komiks, rozgrywa się na sali sądowej, na której toczy się proces przeciwko Cieplińskiemu. Zostaje on skazany na śmierć i w celi oczekuję na wykonanie wyroku. W retrospekcjach pojawia się przeszłość bohatera. Jego walka w kampanii wrześniowej i konspiracja po zakończeniu wojny.
Z efektu końcowego jestem bardzo zadowolony. Duża w tym zasługa rysunków Grzegorza Pudłowskiego, który mimo że rysował po raz pierwszy komiks historyczny zrobił to znakomicie. Poza tym świetnie mi się z nim pracowało - dodał Birek.
Grzegorz Pudłowski stwierdził, że praca nad rysunkami do komiksu była wyjątkowo żmudna. Szukałem zdjęć z tamtego okresu, żeby zobaczyć jak wyglądają szczegóły munduru i jak ubierali się ludzie. Dużo czasu zajęła mi praca nad detalami, szczegółami rysunków. Chciałem jak najwierniej oddać tamten klimat - powiedział Pudłowski.
W komiksie zamieszczone zostały również krótkie biogramy najważniejszych postaci w nim występujących oraz wykaz skrótów użytych w scenariuszu komiksu.
Łukasz Ciepliński, pseudonim m.in. "Antek", "Bogdan", "Pług", "Zygmunt" urodził się 26 listopada 1913 w Kwilczu. Był oficerem Wojska Polskiego, dowódcą kompanii przeciwpancernej w 62. Bygdoskim Pułku Piechoty w kampanii wrześniowej 1939 r. Został odznaczony Virtuti Militari na polu walki podczas bitwy nad Bzurą. W latach 1941-1945 był inspektorem Inspektoratu Rejonowego ZWZ-AK Rzeszów, był też szefem sztabu Okręgu Krakowskiego "Nie" w 1945 r.
Od września 1945 do stycznia 1946 r. był kierownikiem Okręgu WiN Kraków, a następnie prezesem Obszaru Południowego WiN. Od stycznia 1947 r. pełnił funkcję prezesa IV Zarządu Głównego WiN. Pod koniec 1947 roku został aresztowany, po ciężkim śledztwie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 1 marca 1951 r. w wiezieniu mokotowskim w Warszawie.