PolskaInstytut Pamięci Narodowej chce utworzyć skansen zdemontowanych pomników radzieckich pod Łomżą

Instytut Pamięci Narodowej chce utworzyć skansen zdemontowanych pomników radzieckich pod Łomżą

• IPN proponuje, aby skansen znalazł się w Czerwonym Borze
• Chodzi o teren po dawnym leśnym poligonie wojskowym
• "Potrzebujemy galerii przypominającej o propagandzie"

Instytut Pamięci Narodowej chce utworzyć skansen zdemontowanych pomników radzieckich pod Łomżą
Źródło zdjęć: © WP.PL | Agnieszka Hrynkiewicz

- Rozpoczynają się w tej sprawie rozmowy z Lasami Państwowymi, które są właścicielem terenów po poligonie - mówi rzecznik IPN, Agnieszka Sopińska - Jaremczak. IPN prowadzi obecnie w całej Polsce inwentaryzację pomników wdzięczności ZSRR. Według wstępnych szacunków, takich obiektów w kraju jest ponad 100.

Autorem pomysłu jest dyrektor Biura Edukacji IPN dr Andrzej Zawistowski. Jak napisał kilka miesięcy temu, "potrzebujemy galerii przypominającej o propagandzie, która najdłużej przetrwała w polskiej przestrzeni publicznej i będzie przestrzegać przed totalitaryzmem". Zdaniem dr Zawistowskiego, dawny leśny poligon wojskowy w Czerwonym Borze znakomicie się do tego nadaje.

Według dyrektora biura edukacji IPN, już sama nazwa miejsca może być symboliczna. Walczyli tam powstańcy styczniowi, żołnierze września 1939 r. i Armii Krajowej w trakcie akcji "Burza" w 1944 r. Po wojnie las stanowił ochronę dla licznych Żołnierzy Wyklętych. Do lata 1941 r. ze znajdującej się tam stacji kolejowej odjeżdżały transporty Polaków wywożonych na Wschód.

W czasach PRL w Czerwonym Borze był poligon MSW, a jesienią 1982 roku utworzono tam Wojskowy Obóz Specjalny nr 6. Formalnie trafili do niego powołani do przeszkolenia rezerwiści. W rzeczywistości był to swoisty obóz internowania dla działaczy delegalizowanej "Solidarności".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)