Inscenizacja w 62. rocznicę Powstania Warszawskiego
Inscenizacja walk o Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych
(PWPW) oraz koncert dla młodzieży nawiązujący do tematyki
powstańczej, będą głównymi punktami drugiego dnia obchodów 62.
rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Dziś po południu, w rejonie Wytwórni przy ul. Sanguszki odbędzie się inscenizacja historycznego ataku oddziałów powstańczych na ten obiekt. Tak jak 62 lata temu, w walkach wezmą udział pracownicy PWPW. Przez 27 dni Wytwórnia była jednym z głównych punktów powstańczego oporu. Zginęło ok. 100 żołnierzy a gmach został zniszczony w 60%.
Wieczorem na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się koncert dla młodzieży nawiązujący do tematyki powstańczej. Swój udział zapowiedzieli: Bauagan Mistrzów, Dj Mk Fever i Dj Krime, O.S.T.R, Fisz Emade Tworzywo, Marysia Sadowska i Grzech Piotrowski Kwartet.
Imprezę przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Wydarzenie ma przyciągnąć głównie młodzież. Zrozumieliśmy, że zadaniem, jakie nałożyli na nas powstańcy, jest sprawienie, żeby muzeum było miejscem żywym dla młodzieży, miejscem, które komunikuje się z młodzieżą - powiedział dyrektor Muzeum Ołdakowski.
Organizowanie koncertów dla młodych ludzi ma pomóc w wykonaniu tego zadania. Takie imprezy mają na celu pokazanie, że pytanie o stosunek do wolności, zagrożeń totalitaryzmu, wciąż jest aktualne. Muzeum opowiada historię dużej grupy dwudziestokilkulatków, którzy jako ochotnicy wzięli udział w powstaniu, ponieważ czuli, że są zagrożone jakieś podstawowe wartości i świadomie wzięli udział w walce o wolność - powiedział Ołdakowski
Hip-hop wpisuje się w tematykę walczącej Warszawy, ponieważ - zdaniem Ołdakowskiego - "jest to muzyka miasta, której celem jest gloryfikacja przestrzeni miejskiej". Nie będzie to typowe hip- hopowe spotkanie. Nie chcieliśmy tradycyjnego hip-hopu, tylko bardziej elegancki, nawiązujący do jazzu- zaznaczył Ołdakowski.
Podobny koncert, rockowo-punkowy, odbył się już z okazji 61. rocznicy Powstania. Tak jak w zeszłym roku każdy z zespołów wykona swój własny, stały repertuar muzyczny. Wszyscy obiecali jednak, że skomponują specjalny utwór z okazji rocznicy, albo wprowadzą jakieś elementy związane z powstaniem. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało bogaty program obchodów 62. rocznicy powstania. Przewidziane są liczne atrakcje, m.in. inscenizacje walk, koncerty, przedstawienie teatralne i kino plenerowe.
Uroczyste obchody trwać będą do wtorku, 1 sierpnia. Na ten dzień przewidziano najważniejsze z nich. W samo południe na pl. Piłsudskiego będzie można zobaczyć uroczystą odprawę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. O godz. 17 - czyli w godzinę wybuchu powstania - odbędą się uroczystości przy pomniku Gloria Victis na Powązkach, z udziałem m.in. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i władz Warszawy.