PolskaInPost walczy z Poczta Polską o rynek pocztowy

InPost walczy z Poczta Polską o rynek pocztowy

Choć liberalizację rynku pocztowego
przesunięto do 2011 r., to firma InPost już się do tego
przygotowuje. Wprowadziła swoje znaczki. Jednak brakuje jej sieci
skrzynek, do której będą wrzucane listy - pisze "Życie Warszawy".

Firma InPost Usługi Pocztowe jest obecna na naszym rynku od 15 listopada ubiegłego roku. I sukcesywnie zdobywa rynek. Kilka dni temu, 9 lipca, wprowadziła do obrotu swoje znaczki pocztowe. Jak wyjaśnia zarząd spółki, są one konieczne, bo firma stosuje struktury wagowe korespondencji. W naszym punkcie obsługi klienta są do nabycia znaczki o wartości odpowiedniej do wagi listu - tłumaczy Rafał Brzoska, prezes InPost UP.

Firmie wciąż brakuje skrzynek do wrzucania korespondencji. Poczta Polska nie udostępnia swoich. Te, które są w blokach mieszkalnych, mogą być używane wyłącznie przez listonoszy Poczty Polskiej. Otwierają je specjalnym kluczem. Zgodnie z ustawodawstwem Unii, Polska do 24 sierpnia 2008 r. musi wymienić te skrzynki na takie, które będą dostępne dla wszystkich operatorów pocztowych.

Na klatkach pojawią się euroskrzynki, do których listonosze każdego operatora mogą wrzucać korespondencję bez posługiwania się kluczem. By przyspieszyć ten proces InPost wspiera ogólnokrajową akcję wymiany skrzynek pocztowych, biorąc czynny udział w przetargach jako producent. Ale również na ulicach pojawią się euroskrzynki.

Zgodnie z regulacjami unijnymi, na przesyłki o ciężarze do 50 gramów nadal ma monopol Poczta Polska. Niezależni operatorzy mogą je doręczać, ale muszą pobierać 2,5 razy wyższą opłatę niż narodowy operator. W pozostałych kategoriach wagowych InPost ma konkurencyjne ceny. Np. za przesłanie listu zwykłego o wadze do 500 g zapłacimy 1,22 zł, a Poczta Polska pobiera od 1,35 do 2,10 zł.

InPost rozwinął już sieć do blisko 800 punktów obsługi klienta w całym kraju, w tym 35 ma w Warszawie. Mieszczą się one głównie w salonach prasowych. Do końca tego roku ich liczba zwiększy się do 1000. Poczta Polska ma 8350 placówek w całym kraju. Od grudnia 2006 do chwili obecnej liczba przesyłek obsługiwanych przez InPost wzrosła z 5 tys. do 50 tys. sztuk. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)