Trwa ładowanie...
d1g0d6y

Ingres nowego metropolity poznańskiego

Nowy metropolita poznański arcybiskup
Stanisław Gądecki zaapelował o wzięcie się do pracy na rzecz
budowania poznańskiego Kościoła.

d1g0d6y
d1g0d6y

Przyjrzyjmy się całemu poznańskiemu Kościołowi i jego historii i bierzmy się do pracy dla rozwoju wspólnoty i wiary - powiedział arcybiskup Gądecki podczas mszy świętej z okazji swojego ingresu do katedry. W kazaniu mówił też o potrzebie jedności poznańskiego Kościoła.

Arcybiskup Gądecki zastąpił na urzędzie metropolity poznańskiego arcybiskupa Juliusza Paetza, który podał się do dymisji po oskarżeniu go o molestowanie kleryków.

Gądecki otrzymał z rąk nuncjusza papieskiego pastorał - symbol władzy biskupiej, zobowiązujący go do opieki nad wiernymi, a także dający prawo do karcenia i napominania ich.

W sobotniej uroczystości wzięli udzieli nuncjusz papieski arcybiskup Józef Kowalczyk, prymas Polski kardynał Józef Glemp i przedstawiciele gmin żydowskich (arcybiskup Gądecki jest konsultorem Papieskiej Komisji ds. Religinych Relacji z Judaizmem).

d1g0d6y

Zwracając się do licznie zgromadzonych w poznańskiej katedrze wiernych arcybiskup Gądecki przypomniał, że od początku chrześcijaństwa na ziemiach polskich biskupstwa poznańskie i gnieźnieńskie były ze sobą ściśle związane.

Metropolia gnieźnieńska i poznańska znowu się spotkały przy całym bogactwie swoich własnych i specyficznych charyzmatów, znowu zjednoczyły się w jednym Duchu Świętym dla budowania człowieka i Kościoła - mówił arcybiskup, który od 1992 r. był biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej.

W uroczystościach wziął również udział arcybiskup-senior Juliusz Paetz. Szedł w orszaku wprowadzającym arcybiskupa Gądeckiego do katedry obok kolejno idących: pocztów sztandarowych parafii diecezji poznańskiej i społecznych organizacji kościelnych, kleryków, kawalerów maltańskich, zakonnic i zakonników, kapłanów i biskupów.

Podczas uroczystej mszy św. została odczytana bulla papieska, informująca, że dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Stanisław Gądecki zastąpi na urzędzie metropolity poznańskiego arcybiskupa Juliusza Paetza.

d1g0d6y

Stanisław Gadecki podziękował arcybiskupowi-seniorowi Juliuszowi Paetzowi za dotychczasową pracę na rzecz archidiecezji poznańskiej. Przypomniał jego zasługi dla kultury, nauki i rozwoju archidiecezji poznańskiej.

Słowa arcybiskupa wierni nagrodzili oklaskami.

Stanisław Gądecki urodził się 19 października 1949 roku w Strzelnie w woj. kujawsko-pomorskim w rodzinie rzemieślniczej. Ukończył Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie, gdzie w czerwcu 1973 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

W latach 1973-1976 studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, w latach 1976-1977 - we Franciszkańskim Studium w Jerozolimie, a w latach 1977-1981 - ponownie w Papieskim Instytucie Biblijnym.

d1g0d6y

W latach 1981-1982 studiował na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii z zakresu biblistyki. Po powrocie do kraju, od 1982 roku był wykładowcą biblistyki w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie.

Sakrę biskupią otrzymał w lutym 1992 roku z rąk prymasa Polski kardynała Józefa Glempa. W 1996 r. został wybrany przewodniczącym Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski. Jest też konsultorem Papieskiej Komisji ds. Religinych Relacji z Judaizmem.(iza)

d1g0d6y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g0d6y
Więcej tematów