PolskaIngres kardynalski ks. Dziwisza

Ingres kardynalski ks. Dziwisza

W Katedrze na Wawelu odbył się ingres
kardynalski ks. Stanisława Dziwisza. Metropolitę krakowskiego przy
wejściu do świątyni powitali członkowie Kapituły Katedralnej. Na
powitanie metropolity zabił dzwon "Zygmunt", który odzywa się w
szczególnych chwilach.

Mszy św. przewodniczył kard. Dziwisz. W krakowskich uroczystościach uczestniczyli m.in. premier Kazimierz Marcinkiewicz, przedstawiciele Watykanu, duchowieństwo krakowskie, parlamentarzyści, władze Krakowa i Małopolski.

Jeszcze raz zjednoczyła nas osoba Ojca Świętego Jana Pawła II i miłość do niego oraz wielka wdzięczność - powiedział kard. Dziwisz witając zebranych w Katedrze na Wawelu.

Metropolita krakowski podkreślił, że sobotnia msza św. to dziękczynienie Bogu za pracę trybunału rogatoryjnego i za nominację kardynalską, którą papież Benedykt XVI obdarzył "Kościół krakowski i jego pasterza", a nade wszystko za Jana Pawła II.

Jestem świadom obowiązków tego wyróżnienia, którym od wieków szczyci się Stolica Biskupia św. Stanisława. Proszę was, abyście objęli mnie waszą modlitwą, polecając moją posługę Miłosierdziu Bożemu - powiedział kard. Dziwisz.

Jan Paweł II jest prorokiem Jezusa Chrystusa - stwierdził w homilii metropolita krakowski. Odwołując się do słów Ewangelii kardynał przypomniał, że kiedyś wydawało się "nieprawdopodobne czy wręcz niemożliwe", że Kościołem Powszechnym pokieruje ktoś z dalekiego kraju, znad Wisły.

Proces rogatoryjny, w czasie którego przesłuchano dziesiątki świadków osobiście znających Sługę Bożego w Wadowicach, w Krakowie, w Warszawie i Lublinie pokazał nam, jak Boża łaska działa w ludziach i zdarzeniach. Razem ze słuchaczami z dzisiejszej Ewangelii możemy o Janie Pawle II zaświadczyć, że także on "prawdziwie był i jest prorokiem". Jest prorokiem Jezusa Chrystusa - mówił kard. Dziwisz.

Kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że trybunał rogatoryjny w "krótkim czasie, bo w ciągu niespełna pięciu miesięcy, wykonał zadanie bardzo odpowiedzialne i rozległe, przesłuchując ponad stu świadków i zapoznając się z setkami stron pism Sługi Bożego" Jana Pawła II. Ojciec Święty Jan Paweł II całym swoim życiem zjednoczony z Chrystusem, stał się Jego prorokiem, świadkiem "aż po krańce ziemi". Było to świadectwo najbardziej przekonywające, gdyż było świadectwem jego życia. On służył tylko jednej sprawie: temu "ażeby każdy człowiek mógł odnaleźć Chrystusa, aby Chrystus mógł z każdym iść przez życie" - mówił kardynał.

Metropolita krakowski dziękował Benedyktowi XVI za udzielenie dyspensy i szybkie rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Dziękował także członkom trybunału rogatoryjnego, którego pracami kierował bp Tadeusz Pieronek oraz świadkom, którzy złożyli przed trybunałem swoje zeznania. Kardynał mówił, że "w imię miłości i wdzięczności" dla Jana Pawła II powinniśmy odważnie podjąć jego wyzwanie do otwarcia drzwi Chrystusow.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)