Informacje o podsłuchach będą dostępne dla wszystkich?
Premier Donald Tusk polecił ministrowi sprawiedliwości Krzysztofowi Kwiatkowskiemu i sekretarzowi Kolegium ds. Służb Specjalnych Jackowi Cichockiemu znalezienie możliwości prawnej, by informacje o podsłuchach zakładanych przez służby specjalne mogły być przekazane opinii publicznej i sejmowi - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś.
21.10.2009 | aktual.: 21.10.2009 09:39
W radiowych "Sygnałach Dnia" Graś mówił, że chodzi o statystyczne informacje dotyczące podsłuchów i "wszelkie inne".
Poinformował, że w związku z ostatnimi wydarzeniami premier polecił Cichockiemu, by w sposób szybki, pilny, nie czekając na dużą ustawę o czynnościach operacyjno-rozpoznawczych, która jest w sejmie, przygotować szybkie nowelizacje w ustawach o CBA, o ABW.
- Tak, żeby informacja o podsłuchach mogła do opinii publicznej dotrzeć i żeby te kwestie podsłuchów i technik operacyjnych były lepiej kontrolowane niż do tej pory - powiedział rzecznik rządu. - Bo rzeczywiście są z tym problemy - dodał.
W ubiegłym tygodniu "Rzeczpospolita" napisała, że ABW, badając sprawę domniemanego handlu aneksem do raportu o WSI, nagrała rozmowę dziennikarza "Rzeczpospolitej" Cezarego Gmyza oraz Bogdana Rymanowskiego z TVN, prowadzoną z telefonu podejrzanego w tej sprawie Wojciecha S., któremu założono podsłuch.
"Rz" zarzuca, że nie zniszczono zapisów z podsłuchów rozmów, które nie miały związku ze sprawą. Według gazety, prokuratura bezprawnie udostępniła materiały ze śledztwa pełnomocnikowi zastępcy szefa ABW Jacka Mąki w związku z jego procesem cywilnym przeciw "Rz".
Warszawska Prokuratura Apelacyjna prowadząca śledztwo wobec Wojciecha S. wyjaśniła, że stenogramów z podsłuchanych rozmów nie zniszczono, ponieważ wiążą się ze sprawą karną, a udostępnienie części dokumentów prawnikowi Mąki było zgodne z prawem. Zapewniła również, że interesowała ją wyłącznie treść rozmów, a nie osoby rozmówców.
ABW oświadczyła natomiast, że nie podsłuchiwała Rymanowskiego ani Gmyza, a cytowane przez "Rz" stenogramy są dowodami w sprawie prowadzonej przez prokuraturę od grudnia 2007 r., a dotyczącej podejrzenia korupcji przy weryfikacji żołnierzy WSI.
Rozpoznanie sprawy zostało zlecone Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu.