PolskaInflacja spadnie, ale grożą jej ceny paliw

Inflacja spadnie, ale grożą jej ceny paliw


Słaby wzrost cen żywności nie wpłynie znacząco na inflację, może jej za to zagrozić wzrost cen paliw i gazu. Ekonomiści przewidują jednak dalszy spadek inflacji w marcu i bardzo niski poziom, nawet poniżej 3% w maju.

Ceny żywności w II połowie marca wzrosły o 0,1% w wobec I połowy marca, a wobec II połowy lutego wzrosły o 0,4%.

Podtrzymujemy naszą prognozę, że wskaźnik inflacji miesięcznej wyniesie w marcu 0,4%, a wskaźnik roczny wyniesie 3,4%. Prognoza ta zawiera pewien wzrost cen ropy naftowej w II połowie miesiąca - twierdzi Łukasz Tarnawa, ekonomista PKO BP.

Analitycy banków, w ankiecie PAP z początku marca, prognozowali miesięczny wzrost cen żywności w II połowie marca średnio na 0,48%, a w porównaniu z I połową marca na 0,34%.

Z danych tych wynika, że w tym roku utrzymuje się bardzo słaba presja popytowa, także w okresie przedświątecznym, który jest okresem zwiększonego zakupu mięsa, przetworów młynarskich, pieczywa, jaj - powiedział Tarnawa.

W największym stopniu wzrosły ceny warzyw, o 5,4% wobec II połowy lutego, i owoców, o 2,7%. Natomiast spadły ceny mięsa, nabiału, cukru i słodyczy.

Ministerstwo Finansów podtrzymało po danych GUS o cenach żywności prognozę spadku inflacji w marcu do 3,3-3,4% z 3,5% w lutym. Większość analityków spodziewa się, że w marcu inflacja spadnie do 3,3-3,4% z 3,5% w lutym.

Natomiast Dariusz Kowalczyk, ekonomista Standard and Poor's MMS we Frankfurcie uważa, że nie ma szans na spadek inflacji w marcu. Wprawdzie ceny żywności są neutralne, to jednak pozostałe ceny np. paliw wzrosły.

Ceny ropy na rynkach międzynarodowych rosną przez ostatnich kilka tygodni. W piątek ceny spadły po ogłoszeniu przez prezydenta USA George'a Busha, że wysyła na Bliski Wschód sekretarza stanu Colina Powella, który ma nakłaniać Izrael i Palestyńczyków do zawieszenia broni i przystąpienia do rozmów o pokojowym rozwiązaniu konfliktu. (an)

gospodarkainflacjaceny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)