Inflacja spadnie, ale grożą jej ceny paliw
Słaby wzrost cen żywności nie wpłynie znacząco na inflację, może jej za to zagrozić wzrost cen paliw i gazu. Ekonomiści przewidują jednak dalszy spadek inflacji w marcu i bardzo niski poziom, nawet poniżej 3% w maju.
Ceny żywności w II połowie marca wzrosły o 0,1% w wobec I połowy marca, a wobec II połowy lutego wzrosły o 0,4%.
Podtrzymujemy naszą prognozę, że wskaźnik inflacji miesięcznej wyniesie w marcu 0,4%, a wskaźnik roczny wyniesie 3,4%. Prognoza ta zawiera pewien wzrost cen ropy naftowej w II połowie miesiąca - twierdzi Łukasz Tarnawa, ekonomista PKO BP.
Analitycy banków, w ankiecie PAP z początku marca, prognozowali miesięczny wzrost cen żywności w II połowie marca średnio na 0,48%, a w porównaniu z I połową marca na 0,34%.
Z danych tych wynika, że w tym roku utrzymuje się bardzo słaba presja popytowa, także w okresie przedświątecznym, który jest okresem zwiększonego zakupu mięsa, przetworów młynarskich, pieczywa, jaj - powiedział Tarnawa.
W największym stopniu wzrosły ceny warzyw, o 5,4% wobec II połowy lutego, i owoców, o 2,7%. Natomiast spadły ceny mięsa, nabiału, cukru i słodyczy.
Ministerstwo Finansów podtrzymało po danych GUS o cenach żywności prognozę spadku inflacji w marcu do 3,3-3,4% z 3,5% w lutym. Większość analityków spodziewa się, że w marcu inflacja spadnie do 3,3-3,4% z 3,5% w lutym.
Natomiast Dariusz Kowalczyk, ekonomista Standard and Poor's MMS we Frankfurcie uważa, że nie ma szans na spadek inflacji w marcu. Wprawdzie ceny żywności są neutralne, to jednak pozostałe ceny np. paliw wzrosły.
Ceny ropy na rynkach międzynarodowych rosną przez ostatnich kilka tygodni. W piątek ceny spadły po ogłoszeniu przez prezydenta USA George'a Busha, że wysyła na Bliski Wschód sekretarza stanu Colina Powella, który ma nakłaniać Izrael i Palestyńczyków do zawieszenia broni i przystąpienia do rozmów o pokojowym rozwiązaniu konfliktu. (an)