Indywidualne sukcesy nie wystarczą, by Polska mogła się rozwijać
W celu pobudzenia zbiorowej wyobraźni zaprosiliśmy różne polskie think-tanki i środowiska ideowe do przedstawienia swoich „pomysłów na Polskę”. Tak, by można je było zebrać w jednym miejscu – na swoistym forum idei – i udostępnić szerszym kręgom zarówno ze sfery władzy publicznej, jak i społeczeństwa obywatelskiego. Szczególną okazją do tego jest V Kongres Obywatelski i jego hasło: „Idea Polski XXI wieku”.
Wszyscy chyba czujemy, że same indywidualne starania i sukcesy już nie wystarczą, by Polska mogła się dobrze rozwijać w następnym dwudziestoleciu. Potrzebujemy wizji, które by motywowały i ukierunkowały Polaków również w sferze działań zbiorowych. Przykładem dla nas mogą być Finowie. Tworzą oni nie tyle społeczeństwo oparte na wiedzy, co na wspólnej wyobraźni. To ona pozwoliła im na przyjęcie i realizowanie ogólnonarodowej, długofalowej strategii rozwoju opartej na edukacji, badaniach i wiedzy. Motorem napędowym naszego kraju staną się idee, które potrafią zawładnąć zbiorową wyobraźnią, jednocześnie mobilizując nas do działania i wyznaczając jego kierunki.
W naszym zaproszeniu prosiliśmy think-tanki i środowiska ideowe o przedstawienie tego, co zdaniem danego ośrodka lub środowiska jest najważniejsze dla przyszłego rozwoju Polski, nie przesądzając, czy powinno to dotyczyć celów, zasad czy też jakiś konkretnych projektów. Plon tego przedsięwzięcia przedstawia niniejsza publikacja. Bardzo dziękuję wszystkim ośrodkom i autorom, którzy wzięli w nim udział. Jestem przekonany, że będzie ona ważnym krokiem na drodze wykuwania wspólnej wizji przyszłości Polaków, najpierw przez swobodną artykulację, a później przez dialog i jej uzgadnianie.
dr Jan Szomburg
Prezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
Inicjator Kongresów Obywatelskich