Trwa ładowanie...
06-01-2015 08:58

Indonezja: poszukiwania czarnych skrzynek

10 dzień poszukiwań wraku samolotu linii Air Asia i walka z czasem. Czarne skrzynki jeszcze tylko przez około 20 dni będą wysyłać specjalny sygnał, który umożliwia ich lokalizację.

Indonezja: poszukiwania czarnych skrzynekŹródło: PAP/EPA, fot: Bagus Indahono
dls1s3m

Indonezyjskie władze poinformowały, że dziś pod wodę udało się zejść ekipom nurków uczestniczących w poszukiwaniach wraku samolotu. W ostatnich dniach dzięki sonarom zlokalizowano 5 dużych obiektów, które mogą być fragmentami kadłuba i części ogonowej, gdzie znajdują się czarne skrzynki. Przez ostatni tydzień akcję poszukiwawczą utrudnia zła pogoda. Wysokie fale i silne prądy morskie uniemożliwiały pracę nurków, a niski pułap chmur - samolotów patrolowych.

Do tej pory z morza wyłowiono niewielkie fragmenty maszyny i jej wyposażenia, które świadczą o tym, że samolot uległ katastrofie. Nie odnaleziono większości ciał pasażerów i członków załogi. Indonezyjskie władze zawiesiły licencję linii Air Asia na trasie Surabaja - Singapur, na której doszło do katastrofy. Wypadek wydarzył się w dniu, kiedy linie nie miały pozwolenia na rejs.

Airbus A320-200 należący do przewoźnika AirAsia zniknął z radarów o godz. 6.17 (0.17 czasu polskiego) w niedzielę 28 grudnia, lecąc w gęstych chmurach burzowych z indonezyjskiego miasta Surabaja do Singapuru. Na pokładzie maszyny byli głównie Indonezyjczycy. AirAsia to tanie malezyjskie linie lotnicze, które posiadają swoją filię między innymi w Indonezji.

dls1s3m

Podczas feralnego lotu pilot za zgodą kontroli lotów zmienił kurs, żeby ominąć front burzowy. Wkrótce potem zwrócił się o zgodę na zwiększenie wysokości do 38 tysięcy stóp (ponad 11580 metrów). Zgody tej nie otrzymał od razu, ponieważ w pobliżu leciały na tym pułapie inne maszyny. Gdy kilka minut później kontrola lotów zezwoliła mu na zwiększenie wysokości najpierw do 34 tys. stóp (ponad 10360 metrów), pilot już nie odpowiedział.

Szczątki samolotu zlokalizowano we wtorek na Morzu Jawajskim, zaledwie 10 kilometrów od miejsca, gdzie utracono z nim kontakt. Na pokładzie samolotu znajdowały się 162 osoby. Nie odnaleziono większości ciał ofiar.

dls1s3m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dls1s3m
Więcej tematów