ŚwiatIndonezja: Megawati Sukarnoputri nowym prezydentem

Indonezja: Megawati Sukarnoputri nowym prezydentem



Megawati Sukarnoputri (AFP)
Dotychczasowa wiceprezydent Indonezji Megawati Sukarnoputri została w poniedziałek zaprzysiężona na nowego prezydenta kraju, po tym jak Doradcze Zgromadzenie Ludowe (DZL) usunęło z urzędu Abdurrahmana Wahida.

Miliony Indonezyjczyków postrzegają 54-letnią Megawati jako symbol oporu wobec dyktatury. Analitycy ostrzegają jednak, że może brakować jej doświadczenia, aby wyprowadzić Indonezję z politycznego i gospodarczego kryzysu. Jej Demokratyczna Partia Indonezji - Walka zdobyła większość głosów w pierwszych w historii wolnych wyborach w 1999 roku, ale nie udało jej się zgromadzić wystarczającego poparcia członków DZL i prezydentem został islamski działacz Wahid.

Po 21 miesiącach sprawowania władzy, w czasie których kraj pogrążył się w głębokim kryzysie, oskarżany o korupcję i nieudolność 61-letni Wahid został usunięty ze stanowiska. Wcześniej próbował rozwiązać parlament, by nie dopuścić do rozpoczęcia procedury impeachmentu. Jednak wszystkie partie, łącznie z największymi - PDIP i Golkar, poinformowały, że próba rozwiązania parlamentu jest sprzeczna z konstytucją. Wcześniej próbę rozwiązania parlamentu za nielegalną uznał Sąd Najwyższy.

Nowa pani prezydent swoją popularność w znacznej mierze zawdzięcza pochodzeniu. Jest najstarsza córką Sukarno, który proklamował niepodległość tej byłej kolonii holenderskiej po II wojnie światowej, zmarł jednak w niesławie, po obaleniu go w latach 60.

Megawati stała się znana i znacząca w 1996 roku, kiedy wojska Suharto zaatakowały siedzibę jej partii. Chociaż ona sama nigdy nie była w niebezpieczeństwie, stała się symbolem oporu.

54-letnia Megawati trzy razy wychodziła za mąż i ma trójkę dzieci. Studiowała nauki rolnicze i psychologię, ale żadnych studiów nie ukończyła. Przez szereg lat zajmowała się domem, nie interesowała się tez polityką. Podobnie jak jej ojciec, Megawati (zwana przez przyjaciół "Mega") największym poparciem cieszy się wśród biednych i słabo wykształconych, którzy zostali w największym stopniu dotknięci najgorszym kryzysem gospodarczym od wielu lat.

Ugrupowanie pani prezydent określane jest jako nacjonalistyczno-populistyczne. Działa w nim przede wszystkim wielu uznanych ekonomistów, np. Kwik Kian Gie czy Laksamana Sukardi, na których radach Megawati polega bez wyjątku. Partia zyskała popularność, dzięki hasłom przywrócenia "narodowej godności" mieszkańcom Indonezji. (kar)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)