Indie wystrzelą w nocy swoją pierwszą sondę kosmiczną
Indie wystrzelą w nocy (02:50 naszego czasu) swą pierwszą w historii sondę na Księżyc. Statek Chandrayaan 1 wystartuje z bazy kosmicznej na wyspie Sriharikota w stanie Andhra Pradesh na południowym wschodzie kraju.
Indyjską sondę wyniesie rakieta PSLV, także zbudowana w Indiach. Po trwającej sześć dni podróży półtoratonowy Chandrayaan 1 wejdzie na księżycową orbitę, stamtąd zacznie fotografować powierzchnię srebrnego globu. Celem misji jest stworzenie trójwymiarowej mapy Księżyca, łącznie z jego ciemną stroną, zbadanie składu chemicznego gleby oraz poszukiwania wody. Indyjscy naukowcy chcą także sprawdzić czy na Księżycu występuje rzadka odmiana helu, która w przyszłości mogłaby posłużyć do produkcji dużych ilości energii.
Indyjska misja postrzegana jest jako próba dorównania Chinom i Japonii, które także prowadzą zaawansowane programy kosmiczne. Krytycy zwracają jednak uwagę, że rząd w New Delhi przeznaczył na ten cel 80 milionów dolarów, podczas gdy kilkaset milionów mieszkańców Indii żyje w ubóstwie. Misja sondy Chandrayaan 1 ma potrwać dwa lata.