Indie przeprowadziły próbę dalekosiężnej rakiety
Indie przeprowadziły próbę rakiety dalekiego zasięgu Agni III, zdolnej do przenoszenia głowic jądrowych. W Delhi potwierdzono, że test był udany.
12.04.2007 | aktual.: 12.04.2007 11:51
Poprzednia próba Agni III - swym zasięgiem 3,5 - 4 tys. km obejmującej większość terytorium Azji i Bliski Wschód - zakończyła się niepowodzeniem. Testowana w lipcu zeszłego roku rakieta nie dotarła do wyznaczonego celu i spadła w wody Zatoki Bengalskiej.
Rakietę ziemia-ziemia Agni III wystrzelono z indyjskiej bazy rakietowej na wyspie Wheeler w indyjskim stanie Orisa. Nie ujawniono celu rażenia rakiety.
Armia indyjska zaczęła realizować projekt rakiet Agni (w sanskrycie - ogień) w 1989 r. Przeprowadzono wówczas pierwszą próbę tego typu pocisku, zdolnego do przenoszenia głowicy konwencjonalnej o wadze do tysiąca kilogramów bądź głowicy jądrowej.
Agni I ma zasięg 700-800 km, Agni II - 2-2,5 tys. km. Agni III jest rakietą o najdalszym zasięgu w armii indyjskiej, zdolną do rażenia celów zarówno w Pakistanie, jak i wszystkich dużych miast w Chinach - podkreślają w czwartek analitycy, cytowani przez agencję Reutera.
Zdaniem analityków, Agni III została skonstruowana właśnie jako jeden ze środków odstraszania, mających stanowić przeciwwagę dla potęgi wojskowej Chin.
W końcu marca Indie testowały z powodzeniem pocisk rakietowy powietrze-powietrze "Astra" o zasięgu 80 km.