Trwa ładowanie...
d2huv8b
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Indie mogą się stać najludniejszym krajem świata do 2022 r.

Indie zapewne prześcigną Chiny i już w roku 2022 mogą się stać najludniejszym państwem świata; byłoby to o sześć lat wcześniej, niż poprzednio prognozowano - poinformowała ONZ. Oba te kraje mają obecnie ponad 1 mld ludności każdy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
26 czerwca 1945 r. podczas konferencji w San Francisco podpisano Kartę Narodów Zjednoczonych
26 czerwca 1945 r. podczas konferencji w San Francisco podpisano Kartę Narodów Zjednoczonych (Wikipedia)
d2huv8b

Nigeria może około 2050 roku prześcignąć USA i stać się trzecim pod względem liczby ludności krajem świata - przewiduje prognoza ONZ.

Licząca obecnie 7,3 mld ludność świata może osiągnąć 9,7 mld w 2050 r. i 11,2 mld w 2100 r. Największe przyrosty nastąpią w regionach rozwijających się, głównie w Afryce - głosi raport dotyczący perspektyw ludnościowych World Population Prospects.

Prognozy demograficzne są kluczowe dla wyznaczania i realizacji nowych globalnych celów rozwoju, które mają zastąpić tzw. milenijne cele rozwoju. Przyjęte na forum ONZ w roku 2000 zakładały m.in. wyeliminowanie skrajnej biedy na świecie i poprawę systemów zdrowia do 2015 roku. Już wiadomo, że nie udało się ich osiągnąć.

d2huv8b

Wzrost liczby ludności będzie zależeć od tego, jak będzie się kształtować rozrodczość, która w ostatnich latach zmalała niemal we wszystkich częściach świata, podczas gdy średnia długość życia wzrosła znacznie w najbiedniejszych krajach - od 56 do 62 lat od początku obecnego wieku.

Niższa rozrodczość i wyższa średnia życia oznacza, że świat, jak pisze Reuters, siwieje, a większość regionów będzie mieć starzejące się społeczeństwa, poczynając od Europy, gdzie jedna trzecia populacji do roku 2050 będzie w wieku powyżej 60 lat - wynika z raportu.

Niemniej ludność w wielu regionach jest wciąż młoda. Tak to wygląda w Afryce, gdzie dzieci poniżej 15 roku życia stanowią dwie piąte ludności.

"Wielka liczba młodych w Afryce, którzy w nadchodzących latach osiągną dojrzałość i będą mieć dzieci, oznacza, że to ten region odegra centralną rolę w kształtowaniu się wielkości ludności świata w nadchodzących dekadach" - głosi raport.

d2huv8b

Kraje afrykańskie: Angola, Burundi, Republika Demokratyczna Konga, Malawi, Niger, Somalia, Uganda, Tanzania i Zambia mają zwiększyć do 2100 roku co najmniej pięciokrotnie liczbę ludności.

Zobacz również: Atak na posterunek policji w Indiach

d2huv8b

Podziel się opinią

Share

d2huv8b

d2huv8b
Więcej tematów