Trwa ładowanie...
d102tx4

Indie. Cyklon Amphan. Ogromne zniszczenia, miliony osób ewakuowane

Cyklon Amphan uderzył w wybrzeże Indii i Bangladeszu. Władze tych krajów zadecydowały o natychmiastowej ewakuacji kilku milionów ludzi. Sytuacja jest dramatyczna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Indie. Cyklon Amphan uderzył w miasta nad Zatoką Bengalską
Indie. Cyklon Amphan uderzył w miasta nad Zatoką Bengalską (PAP)
d102tx4

Indie. Cyklon Amphan

Cyklon Amphan to jeden z najsilniejszych cyklonów w ostatnich latach. Meteorolodzy zakładają, że jego maksymalna prędkość ma wynieść około 265 km/h. Będzie on stanowić zagrożenie nawet w przypadku, gdy jego siła osłabnie. Dlatego władze Bangladeszu i Indii zdecydowały o ewakuowaniu kilku milionów ludzi z zagrożonych obszarów. Cyklon Amphan otrzymał najwyższą 5. kategorię w skali.

Władze Indii już szykują się do naprawiania rozległych szkód mieszkaniowych i infrastrukturalnych w Bengalu Zachodnim. Silne wiatry cyklonu i towarzyszące im ulewne deszcze mogą wywołać powodzie. Rząd przygotowuje się na "duży rozmiar szkód". Problemy mają mieszkańcy, których domy są wykonane z cienkich materiałów, błota czy bambusu. Mogą stracić dach nad głową.

d102tx4

Indie. Cyklon Amphan Obawy przed zniszczeniami

Jak podaje "Bloomberg", cyklon Amphan spowoduje najgorsze zniszczenia od 1990 roku, kiedy nad Zatoką Bengalską pojawił się super cyklon, zabijając 10 tysięcy osób. Cyklon będzie w stanie zniszczyć lokalne uprawy i plantacje. To kolejny cios dla gospodarki Indii, która wcześniej ucierpiała przez pandemię koronawirusa.

Podobna sytuacja jest w Bangladeszu, którego władze także przygotowują się już do działań mających na celu naprawę szkód. Dotyczą one nie tylko domów mieszkalnych, ale także słupów wysokiego napięcia, dróg, mostów i innych.

Zagrożone jest nie tylko życie ludzi, ale także zwierząt. Jak relacjonuje "CNN", cyklon Amphan niszczy część rezerwatu leśnego Sundarbans, w którym mieszka 96 chronionych tygrysów. Obszar ten wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i znany jest jako siedlisko rzadkich i zagrożonych gatunków. Jego władze obawiają się przerwania nylonowego ogrodzenia i ucieczki tygrysów.

d102tx4

Indie. Pogoda

Meteorolodzy przewidują, że cyklon Amphan nieco osłabnie do poziomu wyjątkowo silnej burzy cyklonowej i przejdzie przez wybrzeże w pobliżu stanu Bengal Zachodni i Bangladeszu.Wiatr ma wiać z prędkością poniżej 200 km/h.

"Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. Jarosław Gowin przyznaje: mało kto chce wejść w skład komisji ds. pedofilii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d102tx4

Podziel się opinią

Share

d102tx4

d102tx4
Więcej tematów