Trwa ładowanie...

Incydent ze zbożem koło Bydgoszczy. "Nawet gospodarze byli zdziwieni"

Zarówno sołtys, jak i zastępca wójta podejrzewają, że z wysypaniem zboża z pociągu w Kotomierzu nie ma związku nikt z miejscowych. Podkreślają, że wszystko stało się w nocy i zrobiono to tak sprawnie, że nawet mieszkający w pobliżu ludzie nic nie słyszeli.

Rozsypane zboże w KotomierzuRozsypane zboże w KotomierzuŹródło: GETTY, fot: Anadolu
d29jim4
d29jim4

Kotomierz to wieś licząca około tysiąca mieszkańców, położona kilkanaście kilometrów na północ od Bydgoszczy. Od niedzieli jej nazwa pojawia się nie tylko w polskich, ale też niektórych zagranicznych mediach. To efekt wysypania tam ukraińskiego zboża z pociągu, który miał dostarczyć je do Gdańska, skąd następnie miało trafić do Maroka.

Większość zboża udało się uratować i załadować do pociągu, ale jeśli sprawcy zostaną ustaleni, to będą odpowiadali karnie co najmniej za zniszczenie mienia znacznej wartości. Straty to kilkaset tysięcy złotych.

Sprawców próbują wykryć śledczy z Bydgoszczy. Zdaniem miejscowych mogą to jednak być osoby spoza tych terenów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Paraliż Brukseli. Policja starła się z rolnikami

"Wszystko wyszło na jaw dopiero rano"

- To jest spokojna miejscowość. U nas nie ma aż tak "zapalonych" rolników, żeby robili coś na przekór ludziom - uważa Edyta Wszołek, sołtys Kotomierza. - Wątpię, żeby to był ktoś od nas. Poza tym wcale nie mamy aż tak dużo rolników. My nawet nie wiemy, o której to się stało. Rozmawiałam dziś z panią, która mieszka naprzeciwko tych wagonów, to ona nic nie widziała. Wszystko wyszło na jaw dopiero rano - dodaje.

d29jim4

- To były wagony stojące z dala od wioski. Można było do nich dojść od strony pola. Dostałem informację w niedzielę o godz. 9.20 i od razu tam pojechałem - mówi z kolei Wirtualnej Polsce zastępca wójta gminy Dobrcz, Sebastian Horodecki, który jako pierwszy przedstawiciel władz zjawił się na miejscu.

- U nas nigdy nie było takich incydentów i do nikogo tutaj nie dochodziły słuchy, że ktoś może coś takiego zrobić. Nawet gospodarze, którzy przyjechali na miejsce, byli tym wszystkim zdziwieni - podkreśla.

Samorządowiec nie wyklucza, że skoro dochodzi do takich zdarzeń, to warto pomyśleć o ochronie pociągów. Ale jego zdaniem nie można obarczać tymi kosztami gmin ani miast.

d29jim4

- To będzie zależało od przewoźników, policji i straży ochrony kolei - tłumaczy.

Mikołaj Podolski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d29jim4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29jim4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj