PolskaInauguracyjne posiedzenie Senatu

Inauguracyjne posiedzenie Senatu

Senat rozpoczął przed południem
swoje inauguracyjne posiedzenie. Senatorowie VI kadencji wybrani
25 września złożą ślubowanie. Przewidziany jest także wybór
marszałka Senatu.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział podczas posiedzenia Senatu, że likwidacja tej Izby byłaby błędem. Podkreślił, że dzięki Senatowi polskie prawo zyskuje na jakości.

Senat jest potrzebny - zaznaczył prezydent. Jak dodał, Senat dowiódł, że dla Polskiego prawa i państwa jest niezwykle użyteczny.

Kwaśniewski pogratulował nowym senatorom zwycięstwa wyborczego. Wasza obecność tutaj oznacza, że jesteście postrzegani przez wyborców, jako ludzie szczególnie godni zaufania. To dla was wielki zaszczyt i wielka odpowiedzialność - zwrócił się do senatorów.

Życzył im, aby "godnie udźwignęli brzemię odpowiedzialności".

Aleksander Kwaśniewski zachęcał także, aby senatorowie częściej korzystali z inicjatywy ustawodawczej.

Kwaśniewski przypomniał, że to właśnie w Senacie powstały takie akty prawne jak ustawa o regionalnych izbach obrachunkowych i równym statusie kobiet i mężczyzn.

Zdaniem prezydenta to Senat, "z racji swego szczególnego usytuowania", powinien wziąć na siebie trud kreowania prawa dotyczącego spraw "najważniejszych", czyli ustrojowych.

Bądźcie izbą refleksji, oceniajcie przedstawione wam akty życzliwie i obiektywnie, ale jednocześnie nie bez dozy surowości, po to żeby to prawo, które otrzymują Polacy, było jak najlepsze - zwrócił się do senatorów Kwaśniewski.

Marszałek-senior Kazimierz Kutz, prowadzący obrady Senatu ocenił, że VI kadencja Senatu "będzie przebiegała pod presją likwidatorskich zamysłów".

Osłabienie tych tendencji będzie zależało od jakości naszej pracy - podkreślił Kutz podczas wystąpienia w czasie pierwszegoym posiedzeniu Izby

Jak dodał, "nader często trapiło go przekonanie, że w Senacie zasiadają nie tyle przedstawiciele narodu, ile delegatów partii. "IV kadencja była zdominowana przez prawicową AWS, a V przed lewicowy SLD" - zaznaczył.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)