Inauguracja obchodów 25‑lecia pontyfikatu papieża
Pontyfikat Jana Pawła II jest bogactwem nie tylko Kościoła Powszechnego, ale całej ludzkości - podkreślali uczestnicy poniedziałkowych uroczystości na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zainaugurowano międzynarodowe obchody 25-lecia pontyfikatu.
12.05.2003 | aktual.: 12.05.2003 15:26
"Papież poprzez swoje nauczanie i działalność misyjną sprawił, że ludziom wszystkich ras, wszelkiego pochodzenia i na każdej szerokości geograficznej nigdy nie brakowało odniesienia do słowa Bożego" - powiedział w auli Collegium Novum kard. Crescenzio Sepe, były sekretarz Wielkiego Jubileuszu.
Dodał, że każdego dnia dla świata coraz bardziej widoczne staje się nadzwyczajne bogactwo tego pontyfikatu. "Jan Paweł II wciąż prowadzi, jak przepowiedział mu to kardynał Wyszyński, Kościół poza progiem nowego tysiąclecia. On zawsze jest obok każdego z nas. Oferuje nam swoje wsparcie. Jest przewodnikiem w nową przyszłość Kościoła i człowieka" - podkreślił kard. Sepe.
Metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski, przypominając związki Ojca Świętego z Krakowem, powiedział, że kardynał Wojtyła poszedł do Rzymu, by "służyć swojemu Kościołowi" i "służyć człowiekowi".
"Jan Paweł II to perła w koronie naszej Wszechnicy" - mówił rektor UJ prof. Franciszek Ziejka, który przypomniał, że w 1983 r. Ojciec Święty otrzymał doktorat honoris causa UJ. "Jan Paweł II odważnie głosi Dobrą Nowinę, a jednocześnie dba o to, aby współczesny człowiek nie zapomniał, że został stworzony przez Boga i jego powołaniem jest dobro, a nie zło" - dodał prof. Ziejka.
W sesji zorganizowanej przez Włoski Instytut Kultury uczestniczyła m.in. delegacja włoskiej Izby Deputowanych z jej przewodniczącym Ferdinando Casinim, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych Włoch, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary kardynał Joseph Ratiznger i nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.
Podobne spotkania odbędą się jeszcze w 24 miastach świata szczególnie bliskich Janowi Pawłowi II. Wieczorem na Wawelu rozlegnie się dźwięk Dzwonu Zygmunta, a z Katedry popłyną do Watykanu, za pośrednictwem włoskiej telewizji, życzenia dla papieża. (mp)