Trwa ładowanie...

Za te badania rodzice muszą płacić sami. Luka w rządowym programie

Rozczarowane mogą poczuć się pary, które dostały szansę skorzystania z rządowego programu in vitro. Jak ustalił dziennikarz Radia ZET, pacjenci mają utrudniony dostęp do badań genetycznych, które mogą wykonać tylko niektóre pary. A nawet one muszą zapłacić za nie niemal 20 tys. złotych.

Luki w rządowym programie in vitro. Rodzice muszą płacić za badania genetyczneLuki w rządowym programie in vitro. Rodzice muszą płacić za badania genetyczneŹródło: Pixabay
d4kpqv5
d4kpqv5

Luka w przepisach dotyczy diagnostyki przedimplantacyjnej - specjalistycznych i niezwykle dokładnych badań genetycznych, które prowadzone są na poziomie zarodka - przed umieszczeniem go w ciele kobiety.

Badania pozwalają m.in. ocenić ryzyko pojawienia się zespołu Downa, Patau czy Turnera. Zarodek badany jest też pod kątem mutacji jednego genu (test PGT-M), co pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się takich chorób, jak mukowiscydoza, hemofilia czy też rdzeniowy zanik mięśni.

Luka w rządowym programie

Dziennikarz Radia ZET dowiedział się, że wiele par nie korzysta z tych badań. Powodem są niejasności w rządowym programie, który ruszył 1 czerwca tego roku. "Program in vitro nie objął refundacją badań zarodków, o czym wielu pacjentów nie wiedziało. Co więcej – pary, które chciały za takie badania zapłacić, początkowo miały być decyzją resortu zdrowia eliminowane z programu finansowania in vitro" - czytamy w portalu stacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sensacyjne odkrycie na brzegu rzeki w Małopolsce. Wędkarz trafił na kość mamuta

- Byliśmy tym zaskoczeni. Wysyłaliśmy do Ministerstwa Zdrowia i Departamentu Zdrowia Publicznego liczne pytania, bo to było niedorzeczne. Para miała być ukarana za to, że sama sobie finansuje diagnostykę - usłyszał dziennikarz w jednej z klinik.

d4kpqv5

Korekta programu, koszty nadal ogromne

Po licznych alarmujących sygnałach Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na korektę programu. Dzięki niej pary, które decydują się przeprowadzić diagnostykę na własną rękę, nie zostaną wykreślone z rządowego programu in vitro.

Lekarze takie badania mogą zlecić parom, w których pacjenci starający się o dziecko są nosicielami chorób genetycznych, lub kiedy choroby występowały w rodzinie. Badania są zalecane również w przypadku osób po leczeniu onkologicznym lub kiedy u kobiet dochodziło do poronień poprzednich ciąż.

Nie zmienia się jednak to, że przyszli rodzice za badania muszą zapłacić sami. A koszty są niebagatelne. Pakiet badań kosztuje nawet 15 tys. złotych. Razem z kosztami konsultacji medycznych, koszty to nawet 18 tys. złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Radio ZET

d4kpqv5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kpqv5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj