Trwa ładowanie...

Immunitet Banasia. Nieoczekiwane opóźnienie. "Dotychczas się tak nie zdarzyło"

Sprawa immunitetu prezesa NIK utknęła w martwym punkcie. Członkowie Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych wciąż czekają na ruch prokuratury w Białymstoku, która ma podjąć decyzję dotyczącą przekazania jej akt ze śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych Mariana Banasia.

Share
Immunitet Mariana Banasia. Sejmowa komisja wciąż czeka na akta
Immunitet Mariana Banasia. Sejmowa komisja wciąż czeka na akta Źródło: Agencja FORUM, fot: GRZEGORZ KRZYZEWSKI
d3iur2h

Na wyjątkowość sprawy Banasia uwagę zwrócił przewodniczący sejmowej komisji Kazimierz Smoliński z PiS. - Dotąd nie zdarzyło się w historii, byśmy oceniali wniosek o uchylenie immunitetu urzędującemu prezesowi NIK. Sprawa wymaga od nas rzetelności i wnikliwości. Ważne jest, byśmy zapoznali się z materiałami prokuratury i dopiero wtedy głosowali, czy uchylić mu immunitet, czy nie - powiedział poseł w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

W praktyce może to oznaczać, że wniosek o uchylenie Banasiowi immunitetu może zostać poddany pod głosowanie za wiele miesięcy.

Immunitet Mariana Banasia. Akta dotyczą też innych osób

Decyzja prokuratury w sprawie przekazania akt do komisji jest najprawdopodobniej odwlekana z uwagi na ich zawartość. W zawiadomieniu, które trafiło do białostockiej prokuratury znajdują się zarzuty wobec żony Mariana Banasia, jego syna i byłego dyrektora krakowskiej Izby Skarbowej. Wniosek o uchylenie immunitetu dotyczy zaś wyłącznie prezesa NIK. Nie ma więc żadnych przesłanek, na podstawie których posłowie mieliby zapoznać się z treścią zarzutów stawianych innym osobom.

d3iur2h

Jak donosi "Rz", białostoccy prokuratorzy analizują treść akt, by zdecydować, w jakim zakresie mogą je ujawnić posłom zasiadającym w komisji. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w ciągu kilku najbliższych tygodni. Pewne jest, że posłowie zapoznają się przynajmniej z częścią materiału zawartego w aktach, bo gwarantuje to ustawa o NIK. Najprawdopodobniej będzie to jednak obwarowane pewnymi ograniczeniami.

Prokuratura Regionalna w Białymstoku na razie nie komentuje sprawy immunitetu Banasia. Ze wcześniejszych wypowiedzi rzeczniczki tej instytucji Elżbiety Pieniążek wynika jednak, że w aktach znajduje się materiał dowodowy "wystarczający do postawienia zarzutów składania nieprawdziwych oświadczeń majątkowych.

Kryzys na granicy z Białorusią. Ekspert pozytywnie ocenia działania rządu. „To słuszne”

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3iur2h

Podziel się opinią

Share
d3iur2h
d3iur2h
Więcej tematów