Trwa ładowanie...
djkh0v7
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Imigranci zastopowali ruch pociągów Eurostar

Nad kanałem La Manche ponownie dał o sobie znać kryzys imigrancki. W nocy i rano stanęły pociągi Eurostar między Londynem, Paryżem i Brukselą, kiedy na tory koło tunelu pod Kanałem dostała się spora grupa nielegalnych imigrantów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Imigranci zastopowali ruch pociągów Eurostar
(AFP, Fot: DENIS CHARLET)
djkh0v7

Ruch Eurostarów całkowicie wstrzymano między godz. 23.00 a 3.30 nad ranem, kiedy z trasy zawrócono 6 pociągów.

W nocy pasażerowie informowali, że widzieli na torach grupy imigrantów. Jeden z podróżnych pisał na Twitterze, że słychać, jak ludzie chodzą po dachach wagonów. Inny informował o wyłączeniu trakcji elektrycznej i panujących w pociągu ciemnościach.

djkh0v7

- Nie widzieliśmy migrantów, ale wiedzieliśmy, że są na dachu. Czekaliśmy, aż helikopter upewni się, że nad nami nie ma ludzi - opowiadała AFP 23-letnia Francuzka Clothilde, która mieszka w Londynie.

Inna pasażerka relacjonowała, że w pociągu nie było prądu i panowała ciemność. - Temperatura wewnątrz była nie do zniesienia - skarżyła się.

Rano nie odjechały kolejne dwa Eurostary z Londynu do Paryża i Brukseli. Dyrekcja przewoźnika zapowiedziała rychłe wznowienie połączeń i wysłanie dodatkowego pociągu, aby podjąć zbłąkanych pasażerów z dworca w Calais. Spędzili tam noc jak rozbitkowie, owinięci kocami foliowymi i popijając kawę rozdawaną przez obsługę.

djkh0v7

Brytyjskie radio i telewizja radziły podróżnym, aby sprawdzili godziny odjazdu swoich pociągów, zanim pojadą na londyński terminal St Pancras.

Każdego dnia próbują przeprawy przez La Manche

Do wtargnięcia imigrantów na torowisko wiodące do Eurotunelu doszło pomimo znacznego wzmocnienia jego ochrony i powołania wspólnej, brytyjsko-francuskiej brygady policyjnej do uporania się z kryzysem w Calais.

Około 3 tys. imigrantów, głównie z Etiopii, Sudanu, Afganistanu i Syrii, koczuje w Calais i każdego dnia ok. 100-200 osób próbuje przeprawić się przez kanał La Manche. Jeszcze pod koniec lipca w ten sposób do Wielkiej Brytanii co noc próbowało się dostać ok. 2 tys. osób.

Szacuje się, że w ostatnich tygodniach w czasie prób dostania się do ciężarówek lub pociągów kursujących przez tunel zginęło ok. 10 osób. Wokół eurotunelu zaostrzono środki bezpieczeństwa - zainstalowano nowe ogrodzenia, a na miejsce przybyły wzmocnione oddziały policyjne.

djkh0v7

Podziel się opinią

Share

djkh0v7

djkh0v7
Więcej tematów