Ilu Ukraińców chce zostać w Polsce? Jest najnowszy raport
Zaledwie 2 proc. Ukraińców i 3 proc. Białorusinów rozważa opuszczenie Polski na rzecz innego kraju - wynika z raportów NBP. Co piąty Ukrainiec, który przyjechał do naszego kraju po wojnie, zamierza tu zostać na stałe.
Z opublikowanych przez Narodowy Bank Polski raportów wynika, że tylko 2 proc. Ukraińców i 3 proc. Białorusinów przebywających w Polsce rozważa wyjazd do innego kraju. Raporty te analizują sytuację ekonomiczną migrantów z tych krajów.
Według raportu "Sytuacja życiowa i ekonomiczna migrantów z Ukrainy w Polsce w 2024 r.", 21 proc. Ukraińców, którzy przybyli do Polski po rosyjskiej inwazji, oraz 48 proc. tych, którzy przyjechali przed wojną, planuje pozostać w Polsce na stałe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodatkowo, 19 proc. uchodźców i 10 proc. imigrantów sprzed wojny chce zostać na dłużej, choć planują powrót na Ukrainę.
Paweł Strzelecki z departamentu statystyki NBP zauważa, że "w porównaniu do poprzednich raportów, nie zmniejsza się grupa osób, która jest niepewna co do dalszych losów". Aż 56 proc. uchodźców i 39 proc. wcześniejszych imigrantów nie jest pewnych swojej przyszłości.
Białorusini w Polsce: Stabilność i perspektywy
Sytuacja Białorusinów w Polsce jest nieco inna. Aż 55 proc. z nich planuje zostać w Polsce na dłużej niż rok, choć 13 proc. ma w planach powrót do ojczyzny.
Wpływ na te decyzje ma fakt, że wielu z nich posiada polskie korzenie, Kartę Polaka lub polskie obywatelstwo.
Czynniki wpływające na decyzje migrantów
Dla Ukraińców kluczowym czynnikiem decydującym o dalszym pobycie w Polsce jest zakończenie wojny, co wskazało 59 proc. uchodźców i 34 proc. imigrantów sprzed wojny. Inne istotne czynniki to tęsknota za rodziną oraz problemy z pracą w Polsce.
Zachętą do pozostania w Polsce dla Ukraińców jest możliwość utrzymania, satysfakcjonująca praca oraz odpowiednie mieszkanie. W przypadku Białorusinów, choć nie zadano pytania o zachęty, niewielu rozważa wyjazd do innego kraju.
Badania wykorzystane do raportu poświęconego sytuacji Ukraińców w Polsce przeprowadzono miedzy 6 maja a 5 lipca 2024 r. metodą PAPI. Zebrano 3778 ankiet, z czego 40 proc. dotyczyło imigrantów przedwojennych a 60 proc. uchodźców. Z kolei raport poświęcony Białorusinom przedstawia wyniki badania przeprowadzonego w okresie od 15 kwietnia do 5 lipca 2024 r. Badanie było pierwszym, pilotażowym badaniem realizowanym przez Narodowy Bank Polski wśród imigrantów z Białorusi w sześciu województwach na próbie 775 respondentów.
Czytaj więcej: