Ilu Ukraińców chce zostać w Polsce? Jest najnowszy raport

Zaledwie 2 proc. Ukraińców i 3 proc. Białorusinów rozważa opuszczenie Polski na rzecz innego kraju - wynika z raportów NBP. Co piąty Ukrainiec, który przyjechał do naszego kraju po wojnie, zamierza tu zostać na stałe.

Większość Ukraińców chce jednak wrócić do ojczyzny
Większość Ukraińców chce jednak wrócić do ojczyzny
Źródło zdjęć: © East News | Krzysztof Radzki
Adam Zygiel

Z opublikowanych przez Narodowy Bank Polski raportów wynika, że tylko 2 proc. Ukraińców i 3 proc. Białorusinów przebywających w Polsce rozważa wyjazd do innego kraju. Raporty te analizują sytuację ekonomiczną migrantów z tych krajów.

Według raportu "Sytuacja życiowa i ekonomiczna migrantów z Ukrainy w Polsce w 2024 r.", 21 proc. Ukraińców, którzy przybyli do Polski po rosyjskiej inwazji, oraz 48 proc. tych, którzy przyjechali przed wojną, planuje pozostać w Polsce na stałe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Putin gotowy do negocjacji? Ekspert: Chce mieć jak najwięcej atutów

Dodatkowo, 19 proc. uchodźców i 10 proc. imigrantów sprzed wojny chce zostać na dłużej, choć planują powrót na Ukrainę.

Paweł Strzelecki z departamentu statystyki NBP zauważa, że "w porównaniu do poprzednich raportów, nie zmniejsza się grupa osób, która jest niepewna co do dalszych losów". Aż 56 proc. uchodźców i 39 proc. wcześniejszych imigrantów nie jest pewnych swojej przyszłości.

Białorusini w Polsce: Stabilność i perspektywy

Sytuacja Białorusinów w Polsce jest nieco inna. Aż 55 proc. z nich planuje zostać w Polsce na dłużej niż rok, choć 13 proc. ma w planach powrót do ojczyzny.

Wpływ na te decyzje ma fakt, że wielu z nich posiada polskie korzenie, Kartę Polaka lub polskie obywatelstwo.

Czynniki wpływające na decyzje migrantów

Dla Ukraińców kluczowym czynnikiem decydującym o dalszym pobycie w Polsce jest zakończenie wojny, co wskazało 59 proc. uchodźców i 34 proc. imigrantów sprzed wojny. Inne istotne czynniki to tęsknota za rodziną oraz problemy z pracą w Polsce.

Zachętą do pozostania w Polsce dla Ukraińców jest możliwość utrzymania, satysfakcjonująca praca oraz odpowiednie mieszkanie. W przypadku Białorusinów, choć nie zadano pytania o zachęty, niewielu rozważa wyjazd do innego kraju.

Badania wykorzystane do raportu poświęconego sytuacji Ukraińców w Polsce przeprowadzono miedzy 6 maja a 5 lipca 2024 r. metodą PAPI. Zebrano 3778 ankiet, z czego 40 proc. dotyczyło imigrantów przedwojennych a 60 proc. uchodźców. Z kolei raport poświęcony Białorusinom przedstawia wyniki badania przeprowadzonego w okresie od 15 kwietnia do 5 lipca 2024 r. Badanie było pierwszym, pilotażowym badaniem realizowanym przez Narodowy Bank Polski wśród imigrantów z Białorusi w sześciu województwach na próbie 775 respondentów.

Czytaj więcej:

ukrainabiałoruśmigracja

Wybrane dla Ciebie