Ile osób zdało maturę? Są wyniki
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu dojrzałości. Jak wypadli absolwenci? Wiadomo już, ilu maturzystom się powiodło oraz jaką część młodych Polaków czeka poprawka w sierpniu lub dopiero za rok.
30.06.2017 | aktual.: 28.03.2022 12:19
Tegoroczną maturę zdało 78,5 proc. absolwentów - poinformował w piątek na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
Jednocześnie otrzymali też świadectwo maturalne. Jednego przedmiotu nie zdało z kolei 14,8 proc. maturzystów. Do poprawki mogą przystąpić już w sierpniu. Pozostali muszą czekać rok.
O swoich wynikach absolwenci mogli dowiedzieć się nie ze świadectw, które otrzymali, ale z systemu informatycznego macierzystej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Tam, w nocy z czwartku na piątek, wyniki były systematycznie wgrywane.
Maturę zdało 84,4 proc. absolwentów liceów i 67,9 proc. tych, którzy uczęszczali do techników. Prawo do poprawki ma 10,7 proc. absolwentów liceów i 22,4 proc. - techników.
W tym roku do matury przystąpiło 258 tys. absolwentów, z czego 165,9 tys. to absolwenci liceów, a 92,2 tys. - absolwenci techników.
Jak maturzyści wypadli na egzaminach z poszczególnych przedmiotów? Maturę z języka polskiego zdało 97 proc. osób przystępujących do egzaminu, z matematyki – 83 proc., a z języka angielskiego - 93 proc.
Wymagania
Aby zdać maturę, licealiści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym) oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego.
Ponadto, maturzyści musieli też obowiązkowo wybrać jeden przedmiot, z którego zdawali egzamin pisemny. Można było przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów.
Co trzeba było zrobić, by zdać? Maturzysta musiał zdobyć 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych. Nie dotyczyło to przedmiotów do wyboru.
Co nowego
W tym roku po raz pierwszy maturzyści będą mogli odwołać się od uzyskanego wyniku matury. Zweryfikuje go wówczas okręgowa komisja egzaminacyjna.
Jeśli to niczego nie zmieni, będzie można odwołać się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Postępowanie będzie więc dwuinstancyjne.
Źródło: PAP/WP