Trwa ładowanie...

Ile osób zdało maturę? Są wyniki

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu dojrzałości. Jak wypadli absolwenci? Wiadomo już, ilu maturzystom się powiodło oraz jaką część młodych Polaków czeka poprawka w sierpniu lub dopiero za rok.

Ile osób zdało maturę? Są wynikiŹródło: East News, fot: Lukasz Piecyk/REPORTER
d1ang8x

Tegoroczną maturę zdało 78,5 proc. absolwentów - poinformował w piątek na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Jednocześnie otrzymali też świadectwo maturalne. Jednego przedmiotu nie zdało z kolei 14,8 proc. maturzystów. Do poprawki mogą przystąpić już w sierpniu. Pozostali muszą czekać rok.

Zobacz też: Matura 2017. Co jest trudniejsze: gra w Milionerach czy matura?

O swoich wynikach absolwenci mogli dowiedzieć się nie ze świadectw, które otrzymali, ale z systemu informatycznego macierzystej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Tam, w nocy z czwartku na piątek, wyniki były systematycznie wgrywane.

d1ang8x

Maturę zdało 84,4 proc. absolwentów liceów i 67,9 proc. tych, którzy uczęszczali do techników. Prawo do poprawki ma 10,7 proc. absolwentów liceów i 22,4 proc. - techników.

W tym roku do matury przystąpiło 258 tys. absolwentów, z czego 165,9 tys. to absolwenci liceów, a 92,2 tys. - absolwenci techników.

Jak maturzyści wypadli na egzaminach z poszczególnych przedmiotów? Maturę z języka polskiego zdało 97 proc. osób przystępujących do egzaminu, z matematyki – 83 proc., a z języka angielskiego - 93 proc.

Wymagania

Aby zdać maturę, licealiści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym) oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego.

d1ang8x

Ponadto, maturzyści musieli też obowiązkowo wybrać jeden przedmiot, z którego zdawali egzamin pisemny. Można było przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów.

Co trzeba było zrobić, by zdać? Maturzysta musiał zdobyć 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych. Nie dotyczyło to przedmiotów do wyboru.

Co nowego

W tym roku po raz pierwszy maturzyści będą mogli odwołać się od uzyskanego wyniku matury. Zweryfikuje go wówczas okręgowa komisja egzaminacyjna.

Jeśli to niczego nie zmieni, będzie można odwołać się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Postępowanie będzie więc dwuinstancyjne.

Źródło: PAP/WP

d1ang8x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ang8x
Więcej tematów