Ile naprawdę zarobisz na Wyspach?

Zastanawiasz się nad pracą na Wyspach bo kuszą cię wysokie zarobki (zwłaszcza po przeliczeniu na złotówki)? Pamiętaj, że zwykle podawane są kwoty brutto. To znaczy, że na rękę dostaniesz mniej. O ile? Podpowiadamy, jak to sprawdzić.

Na początek małe wyjaśnienie, dla tych, którym nadal się myli co to znaczy netto, a co brutto. Otóż brutto, to całość wynagrodzenia łącznie ze wszystkimi składkami, które muszą być potrącone. Netto natomiast, to kwota, którą pracownik dostaje do ręki. Słowem to, co po wspomnianych przed chwilą potrąceniach zostało.

Najprostszym sposobem na sprawdzenie ile tak naprawdę zarobimy, kiedy potencjalny pracodawca podaje nam tylko kwotę brutto, jest skorzystanie ze specjalnego kalkulatora (UK PAYE Tax Calculator), który dokona za nas wszystkich niezbędnych obliczeń. Możesz skorzystać np. z tego zamieszczonego na stronie www.listentotaxman.com. Niestety, dostępna jest tylko wersja anglojęzyczna.

Tak naprawdę od wynagrodzenia brutto potrącane są dwie rzeczy: podatek i składki na ubezpieczenie. Pamiętaj jednak, że podatek płaci się nie tylko od pensji, ale także i od innych dochodów. Np. od zasiłków chorobowych, świadczeń należnych z tytułu niezdolności do pracy (po 28 tygodniu choroby), zasiłków dla bezrobotnych i macierzyńskiego, emerytur i rent oraz różnego rodzaju świadczeń otrzymywanych z opieki społecznej (tutaj jest kilka wyjątków, o których za chwilę). Opodatkowane są także pieniądze które zarabiamy np. wynajmując komuś mieszkanie. Od jakich pieniędzy nie zapłacisz zatem podatku? Zwolnione z „haraczu” dla Inland Revenue (brytyjski urząd skarbowy) nie są zasiłki na dzieci i mieszkaniowe, świadczenia rodzinne i z tytułu niezdolności do pracy (do 28-go tygodnia) oraz darowizny od członków rodziny.

Podatek to jednak nie jedyne pieniądze, o które zostanie pomniejszona twoja pensja brutto. Pamiętaj jeszcze o ubezpieczeniu. Inaczej jest ono liczone dla osób zatrudnionych na kontraktach, a inaczej dla samozatrudnionych. W obu przypadkach wysokość składek uzależniona jest od dochodu.


Specjalnie nie zajęliśmy się sprawą opodatkowania dywidend i zysków z giełdy, lokat, obligacji itp. Ponieważ tutaj sytuacja jest różna i zależy od rodzaju źródła dochodu. Słowem jedne lokaty będą opodatkowane, a inne nie.
Agnieszka Tomaszewska

POLICZ WYNAGRODZENIE

Przyjmijmy, że proponowane przez pracodawcę miesięczne wynagrodzenie brutto to 1500 Ł. Załóżmy dalej, że nie masz żadnych ulg podatkowych, a odliczyć możesz jedynie aktualną na dany rok kwotę wolną, co daje ci miesięczne zwolnienie w wysokości 435,42 Ł. Oznacza to, że do opodatkowania jest kwota 1064,58 Ł. Inland Revenue należy się więc od ciebie 211,91 Ł podatku (20 proc. dochodu). Aby dowiedzieć się ile naprawdę dostaniesz do ręki, musisz jeszcze od pozostałego wynagrodzenia odjąć składki ubezpieczeniowe (National Insurance) – w tym wypadku 117,33 Ł. Oznacza to, że po dokonaniu wszystkich potrąceń twoja pensja netto wyniesie 1170,76 Ł. UWAGA! Możesz zapłacić mniejszy podatek, jeżeli np. będziesz rozliczał się z partnerem, lub z jakiegoś powodu Inland Revenue przyzna ci większe ulgi. To jednak zależy już od indywidualnej sytuacji każdego pracownika. Przedstawione wyliczenie jest więc orientacyjne.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)