Trwa ładowanie...

Ile mandatów trzeba mieć, by samodzielnie rządzić? Wyjaśniamy

Wygrana wyborów nie gwarantuje możliwości samodzielnego rządzenia. By móc to robić i by powołać rząd, który nie będzie rządem mniejszościowym, potrzeba określonej liczby mandatów.

W polskim Sejmie zasiada 460 posłówW polskim Sejmie zasiada 460 posłówŹródło: East News, fot: Pawel Wodzynski
d3buiwu
d3buiwu

Ile mandatów, by rządzić samodzielnie?

Co trzeba zrobić, by rządzić samodzielnie? Do tego potrzeba 50 proc. mandatów + jeden, czyli 231.

Jeszcze więcej posłów potrzeba, by zmienić konstytucję. Za tym musi zagłosować 2/3 posłów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jeśli któraś z partii zdobyłaby 307 mandatów dawałoby jej to samodzielną możliwość dokonania zmiany konstytucji - niezależnie od tego, ilu posłów znajdowałoby się na sali w czasie głosowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Sprawdzamy Wybory". Cała prawda o systemie wyborczym w Polsce. Ekspert odsłania karty

Przypomnijmy, że w wyborach, które odbędą się 15 października, Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do parlamentu - 460 posłów oraz 100 senatorów. Ponadto możliwe będzie również oddanie głosu w referendum ogólnopolskim. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7:00 do 21:00.

d3buiwu

Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3buiwu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3buiwu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj