PolskaIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

III Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Czy wiemy co jemy, skąd się bierze agresja,
jak wpływać na swoje szczęście - tego wszystkiego będzie można
dowiedzieć uczestnicząc w imprezach przygotowanych w ramach III
Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Od soboty przez tydzień, w wielu miejscach w woj. podlaskim: na wszystkich wyższych uczelniach państwowych i niepaństwowych, a także w parkach narodowych odbędzie się ok. 200 różnych imprez: wykładów, prezentacji, ćwiczeń w laboratoriach z zakresu medycyny, biologii, fizyki, matematyki, informatyki czy astronomii po kosmetologię, historię, psychologię, muzykę i teatr. Festiwal zorganizowało porozumienie rektorów białostockich wyższych uczelni.

Wśród festiwalowych imprez znalazły się m.in. prezentacje widowiskowych doświadczeń chemicznych, chemiczna wyprawa w świat zapachów, wykłady o tym jak radzić sobie z alergią. Będzie też można wziąć udział w komputerowych grach biznesowych przygotowanych przez Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania, które pokazują, jak prowadzi się przedsiębiorstwo w warunkach gospodarki rynkowej. Miłośnicy komputerów będą mogli zobaczyć, jak komputer dokonuje syntezy mowy na podstawie tekstu, czy prezentuje światło jako ruch falowy pola elektromagnetycznego.

W Białowieskim Parku Narodowym będzie można poznać historię wydm znajdujących się w Puszczy Białowieskiej. Z kolei Akademia Medyczna w Białymstoku udostępniła do zwiedzania m.in. stację wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych w powietrzu. Oprócz tego będzie można się tam dowiedzieć, jaki wpływ na nasze zdrowie mają telefony komórkowe i komputery. Natomiast w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku na zajęciach z mikroskopem będzie można obserwować najszybciej rosnącą komórkę roślinną - łagiewkę pyłkową.

Według przewodniczącego komitetu organizacyjnego podlaskiego festiwalu prof. Sławomira Wołczyńskiego z Akademii Medycznej w Białymstoku, popularyzacja nauki jest dość trudna, bo wymaga prostego przedstawienia często zawiłych i skomplikowanych zagadnień. Trzeba do tego przekonać naukowców, którzy bywają takim uproszczeniom niechętni. Z drugiej strony trzeba odpowiednio dotrzeć do odbiorców, by nie reagowali w ten sposób, "że nie, to jest dla mnie za trudne, nie chcę dodatkowych informacji, dodatkowej wiedzy".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)