II tura wyborów. Pierwsze informacje z PKW
Trwa druga tura wyborów samorządowych. - Wybory przebiegają w nadzwyczaj spokojnej atmosferze, ale oczywiście zdarzają się incydenty - stwierdził przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Szefowa KBW wystosowała apel do wyborców.
- Doszło do 76 przestępstw, w tym 55 wykroczeń - stwierdził szef PKW. - Z takich zdarzeń, które warto odnotować, to zdarzenie do którego doszło w woj. dolnośląskim. Jeden z kandydatów na burmistrza gminy powiadomił, iż nieznany sprawca w nocy na plakatach wyborczych tego kandydata, nakleił logo innej partii, z którą się nie utożsamia - relacjonował.
- W województwie warmińsko-mazurskim w sobotę z pasa zieleni usunięto 71 tablic wyborczych z plakatami kandydata. Policja prowadzi w tej sprawie czynności - mówił Marciniak.
- Wszystkie lokale zostały otwarte o czasie, przebiega wszystko bez incydentów - stwierdziła szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.
- Ponawiam swój apel z I tury wyborów, żeby wyborcy jak najszybciej poszli do lokalów wyborczych zagłosować, żeby nie było później problemów - stwierdziła Pietrzak. - Widzieliśmy dzisiaj rano migawki z Krakowa, gdzie były puste lokale wyborcze, komisje czekały, więc prośba serdeczna, żeby nie czekać i jak najszybciej zagłosować - dodała.
Polacy wybierają 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów
Trwa druga tura wyborów samorządowych. Polacy wybierają 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Utworzono 11 888 obwodów głosowania, w których głos może oddać ponad 12 mln uprawnionych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej - II tura, 21.04.2024 r. godz.10:00
Głosowanie ma się zakończyć o godz. 21, ale może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.