Trwa ładowanie...
d2hsa71

II Przegląd filmów propagandowych państw totalitarnych w Gdańsku

Drugą edycję przeglądu filmów powstałych na użytek XX-wiecznej propagandy politycznej, stosowanej w państwach totalitarnych, organizuje gdańskie Muzeum II Wojny Światowej. Niektóre z filmów po raz pierwszy zostaną wyświetlone w Polsce na otwartych seansach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
II Przegląd filmów propagandowych państw totalitarnych w Gdańsku
(Fotolia)
d2hsa71

Przegląd rozpocznie się w środę i potrwa do piątku. W jego ramach pokazane zostaną filmy propagandowe wyprodukowane w stalinowskim ZSRR, nazistowskich Niemczech, faszystowskich Włoszech i bierutowskiej PRL.

Wyboru tytułów dokonał prof. Eugeniusz Cezary Król - historyk, politolog i dyrektor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, który był też opiekunem naukowym pierwszego - zorganizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej przed rokiem, przeglądu.

Jak powiedział prof. Król, przegląd ma charakter poznawczy. - Są ludzie, do których i ja także się zaliczam, których interesuje, jak to (propaganda sprzed kilkudziesięciu lat - przyp. red.) wyglądało wtedy, kiedy do kina szedł mój dziadek, czy pradziadek i był obiektem oddziaływania produktu propagandy - powiedział prof. Król.

d2hsa71

- Sądzę też, że człowiek inteligentny i interesujący się rzeczywistością, powinien przyglądać się takim filmom, ponieważ - moim zdaniem, filmy propagandowe z XX wieku uwzględniają metody, jak i techniki, które są nadal w obiegu. Zmieniła się oczywiście technologia: nastąpił skok technologiczny, natomiast metody obróbki masowego odbiorcy pozostają te same i warto sobie czasami zdać sprawę z tego, na czym rzecz polega - powiedział prof. Król.

Dodał, że przejrzenie się mechanizmom propagandowym jest o tyle cenne dla współczesnego człowieka, że "propaganda nie jest zjawiskiem historycznym". - Jest ona ciągle obecna, choć dziś częściej używa się na nią określeń "marketing polityczny", "działania typu PR" czy "edukacja polityczna", ale w gruncie rzeczy jest to propaganda - powiedział Król dodając, że - w jego opinii, wiele technik i metod z propagandy totalnej przeniknęło też do propagandy demokratycznej.

Przed prezentacją każdego z filmów, które złożą się na przegląd, prof. Król wygłosi krótki wstęp, w którym zaprezentuje najważniejsze informacje dotyczące danego tytułu. Z kolei po pokazie przewidziana jest dyskusja z publicznością.

W ramach przeglądu obejrzeć można będzie m.in. niemy film "Prostytutka" z 1926 r. w reż. Olega Frelicha. Obraz ten opowiada o tym, w jaki sposób w ówczesnej radzieckiej rzeczywistości próbowano uporać się z tytułowym zjawiskiem. Jak zapowiedzieli organizatorzy przeglądu zaletą filmu jest fakt, że "mimo natrętnego dydaktyzmu reżyserowi udało się przemycić nieco prawdziwych obserwacji o problemach ludzi radzieckich w czasie Nowej Polityki Ekonomicznej".

d2hsa71

"Prostytutka" zaprezentowana zostanie w pierwszym dniu przeglądu, kiedy to pokazany zostanie też film "Zaorany ugór" z 1939 r. w reż. Julija Rajzmana będący ekranizacją powieści Michaiła Szołochowa, a opowiadający o kolektywizacji kozackiej wsi.

Kolejny dzień przeglądu przeniesie projekcję obrazu z 1934 r. pt. "Stara Gwardia" w reż. Alessandro Blasetti. Organizatorzy przeglądu określili ten obraz jako "modelowy przykład kinematografii włoskiej gloryfikującej faszyzm". Wraz z włoskim filmem pokazany zostanie także niemiecki antysemicki i rasistowski obraz z 1940 r. "Żyd Sss" w reż. Veita Harlana stworzony na zlecenie władz III Rzeszy.

Z kolei propagandę z czasów PRL-u prezentować będzie nakręcony w 1953 r. przez Wandę Jakubowską "Żołnierz zwycięstwa" opowiadający o losach generała-pułkownika Armii Czerwonej oraz generała ludowego Wojska Polskiego - Karola Świerczewskiego. W piątek zostaną wyświetlone obie części tego obrazu - "Lata walki" i "Zwycięstwo".

Jak powiedział prof. Król, przynajmniej dwa filmy prezentowane na przeglądzie, w tym "Prostytutka" oraz "Stara Gwardia" najprawdopodobniej nigdy nie były pokazywane w Polsce. - Przynajmniej nie na ogólnodostępnych seansach, być może prezentowano je np. na zamkniętych pokazach - wyjaśnił prof. Król.

Przegląd będzie miał miejsce w gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wstęp jest wolny, trzeba tylko wcześniej dokonać rezerwacji miejsc na poszczególne projekcje. Można to zrobić na stronie www.muzeum1939.pl lub telefonicznie (58) 323 75 23.

d2hsa71

Podziel się opinią

Share
d2hsa71
d2hsa71
Więcej tematów