Trwa ładowanie...
d2fy61u
IAR

Igor Płotnickij: analizujemy porozumienie pokojowe, niektóre punkty trzeba wyjaśnić

Niektóre punkty porozumienia pokojowego dla Ukrainy prowokują więcej pytań niż odpowiedzi - mówi Igor Płotnickij, lider separatystów z obwodu ługańskiego Ukrainy w wywiadzie dla rosyjskiej agencji prasowej RIA Nowosti.
Share
Prorosyjscy separatyści
Prorosyjscy separatyściŹródło: AFP, Fot: Bulent Kilic
d2fy61u

Płotnickij powiedział, że punkt zapisany w porozumieniu na wniosek Kijowa, a dotyczący monitoringu granicy, będzie analizowany przez rebeliantów. Dał do zrozumienia, że strefa bezpieczeństwa nie powinna utrudniać kontaktów Donbasu z Rosją.

Jego zdaniem należy też wyjaśnić punkt dotyczący wycofania ze strefy konfliktu "bezprawnych grup zbrojnych". Chodzi o uściślenie, co należy rozumieć pod pojęciem "bezprawne grupy zbrojne".

Igor Płotniockij zaznaczył, że separatyści będą również analizować punkt dotyczący nadania szczególnego statusu Donbasowi. Powiedział, że powinno tam być zapisane prawo mieszkańców tego regionu "do samodzielnego formowania ludowych jednostek zbrojnych obywateli dla ochrony porządku publicznego".

Separatyści chcą też budowy relacji z Ukrainą na zasadzie porozumień Donbasu z Kijowem. Płotnickij dodał, że powinien być też zapisany punkt określający status języka rosyjskiego w regionie i zobowiązanie Ukrainy, że nie będzie przeszkadzać wolnym ekonomicznym związkom obwodów ługańskiego i donieckiego z Rosją.

d2fy61u

Podziel się opinią

Share
d2fy61u
d2fy61u
Więcej tematów