Trwa ładowanie...
d2twvz0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Ida" zdobyła nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

"Ida" święci kolejny triumf. Tym razem film Pawła Pawlikowskiego otrzymał nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA). Obraz zwyciężył w kategorii film nieanglojęzyczny. BAFTA to najważniejsza nagroda brytyjskiego przemysłu filmowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Ida" zdobyła nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
(Ida)
d2twvz0

- A BAFTA przypadła "Idzie" - zabrzmiało na scenie Opery Królewskiej Covent Garden, gdzie odbyła się gala Brytyjskiej Akademii.

Post użytkownika IDA THE FILM (Official).

d2twvz0

Była to już trzecia statuetka BAFTY, jaką odebrał w swojej karierze Paweł Pawlikowski, o czym reżyser przypomniał będąc na scenie. - Dostałem kiedyś Baftę dla najlepszego debiutanta, potem za najlepszy film brytyjski, a teraz za zagraniczny. To może pomińmy dalsze formalności i dajcie mi nagrodę za globalne osiągnięcia życiowe - powiedział na scenie uradowany Paweł Pawlikowski, dziękując swojej ekipie - w tym współscenarzystce, Rebece Lenkiewicz, współpracownikom w Polsce i nominowanemu również do Bafty autorowi zdjęć, Łukaszowi Żalowi.

Zdaniem komentatorów Brytyjska Akademia zrekompensowała Pawlikowskiemu przegraną w konkurencji o Złoty Glob z Lewiatanem Andrieja Zwiagincewa. A Pawlikowski zrewanżował się brytyjskiemu przemysłowi filmowemu wspominając zmarłego w listopadzie znanego producenta Chrisa Collinsa. - Był najszlachetniejszym, najporządniejszym człowiekiem w branży filmowej. Chris - brak mi ciebie tutaj - Powiedział Pawlikowski schodząc ze sceny Covent Garden.

Operatorzy "Idy" - Maciej Żal i Ryszard Lenczewski byli nominowani za zdjęcia. Jednak w tej kategorii musieli uznać wyższość Emmanuela Lubezkiego, autora zdjęć do "Birdmana".

d2twvz0

Zdobycie BAFTY przez "Idę" to kolejne wyróżnienie dla filmu Pawła Pawlikowskiego. Obraz otrzymał hiszpańską nagrodę Goya dla najlepszego filmu europejskiego. Stautetki te są przyznawane corocznie przez Hiszpańską Akademię Filmową.

Post użytkownika IDA THE FILM (Official).

Wcześniej film zdobył między innymi trzy Polskie Nagrody Filmowe - Orły, Złotą Żabę na festiwalu Camerimage czy pięć Europejskich Nagród Filmowych. "Ida" otrzymała również nominację do Złotych Globów, przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, jednak nie dostała nagrody.

"Ida" wciąż masz szansę na Oscara - jest nominowana w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Wręczenie Oscarów - za dwa tygodnie.

d2twvz0

Post użytkownika The Academy.

Bohaterką filmu "Ida" jest młodziutka zakonnica, sierota, od dziecka wychowywana przez siostry zakonne, która tuż przed złożeniem ślubów czystości, musi wyruszyć w podróż i odwiedzić swoją ciotkę, jedyną żyjącą krewną. Kiedy ścieżki tych dwóch kobiet się krzyżują, rozpoczyna się zachwycające kino drogi w wykonaniu fantastycznej Agaty Kuleszy oraz debiutującej na dużym ekranie amatorki - Agaty Trzebuchowskiej. Była prokurator czasów stalinowskich, posyłająca na śmierć bez mrugnięcia okiem "zdrajców narodu" oraz niewinna i niedoświadczona przyszła służebnica kościoła wyruszą w podróż, żeby zmierzyć się z tragiczną historią swojej rodziny.

d2twvz0

Podziel się opinią

Share

d2twvz0

d2twvz0
Więcej tematów