Trwa ładowanie...
d16lb24

I ty możesz ratować życie - finał już wkrótce

W najbliższą niedzielę w Pabianicach k. Łodzi odbędzie się ogólnopolski finał IX edycji programu "Dawca Szpiku". Wszyscy, którzy chcą zostać dawcami, będą mogli oddać krew do badania, a potem znaleźć się w Rejestrze Dawców Szpiku.

Share
d16lb24

Od kilku lat ogólnopolski program "Dawca Szpiku" prowadzi Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi "Krwinka" z Łodzi przy współpracy z Fundacją Przeciwko Leukemii. Dotąd w jego ramach udało się pozyskać 2613 potencjalnych dawców szpiku.

- Od kilkunastu osób pobrano już szpik do przeszczepu; od niektórych dwukrotnie - powiedziała Maria Kaczmarska z Fundacji "Krwinka".

Finały programu organizowane są w różnych regionach kraju i mają na celu powiększanie zasobów polskiego Rejestru Dawców Szpiku. Potencjalnym dawcami szpiku mogą zostać osoby pomiędzy 18. a 38. rokiem życia, które nie są obciążone chorobami genetycznymi. "Krwinka", która finansuje badania, nie prowadzi indywidualnego naboru dawców. Osoby, które chcą wziąć udział w programie, muszą przyjechać na finał akcji i tam oddać krew do badań genetycznych.

W tym roku finał odbędzie się w parafii św. Mateusza Apostoła i św. Wawrzyńca Męczennika w Pabianicach, bowiem o jego organizację zabiegały władze tego miasta. - To jest wyjątkowa sytuacja, kiedy władze miasta same wystąpiły z prośbą do naszej fundacji, żeby zorganizować finał w ich mieście. Ale nie ogranicza to jego zasięgu terytorialnego. Każdy, z terenu całego województwa, a nawet całej Polski, może na ten finał przyjechać - zaznaczyła Kaczmarska.

d16lb24

Podczas finału pokazany zostanie film, który ma obalić mity związane z dawstwem szpiku. Potencjalni dawcy będą mogli także porozmawiać ze specjalistami z dziedziny onkologii i transplantologii szpiku. Później otrzymają ankietę do wypełnienia i oddadzą 10 ml krwi do badania. Organizatorzy przypominają, że osoby, które chcą zostać dawcą, muszą mieć ze sobą dowód osobisty.

Próbki przechowywane będą w stanie zamrożenia, a dane osobowe dawców wraz z wynikami badań genetycznych określającymi antygeny HLA zostaną zamieszczone w Rejestrze Dawców Szpiku prowadzonym przez Fundację Przeciwko Leukemii. Od tego momentu każdy potencjalny dawca może być poproszony o oddanie szpiku.

Ze względu na zróżnicowanie genetyczne populacji finał programu "Dawca Szpiku" okresowo przeprowadzany jest w różnych częściach Polski. Odbywały się już one m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Szczecinie i Łodzi.

Przeszczep szpiku jest jedną z metod leczenia chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, np. białaczek. Preferowany jest tzw. allogeniczny przeszczep szpiku, w którym szpik pochodzi od innej osoby - dawcy spokrewnionego (najczęściej rodzeństwo) lub niespokrewnionego. Jedynie dla 25%-30% chorych znajduje się dawcę rodzinnego. W pozostałych przypadkach poszukuje się dawcy niespokrewnionego.

Według najnowszych danych hematologów, w Polsce jest zarejestrowanych ok. 100 tys. dawców szpiku, natomiast na świecie - ponad 14 mln. Mała liczebność polskich dawców bardzo utrudnia procedurę ich doboru. Poszukiwanie dawców w rejestrach zagranicznych wydłuża okres oczekiwania na wykonanie przeszczepu, a także podwyższa jego koszt.

d16lb24
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16lb24
d16lb24
Więcej tematów