PolskaHydrolog: Warszawa będzie bezpieczna, gdy Wisła osiągnie 600 cm

Hydrolog: Warszawa będzie bezpieczna, gdy Wisła osiągnie 600 cm

O kolejne trzy centymetry obniżył się poziom Wisły w Warszawie. Teraz na wodowskazie w Porcie Praskim jest 765 centymetrów. Stolica będzie bezpieczna dopiero, gdy poziom wody wyniesie 550-600 cm - uważa hydrolog z PW dr Piotr Kuźniar.

Hydrolog: Warszawa będzie bezpieczna, gdy Wisła osiągnie 600 cm
Źródło zdjęć: © PAP

22.05.2010 | aktual.: 23.05.2010 01:07

Pytany o to, na jakie niepokojące sygnały powinni zwracać uwagę mieszkańcy obserwujący wały przeciwpowodziowe, Kuźniar powiedział, że przede wszystkim na piasek pojawiający się wokół kałuż wody wybijającej po suchej stronie wału. - Gdy wokół takiego źródełka pojawia się wianuszek piasku, oznacza to, że wymywany jest materiał z korpusu lub podstawy wału. Wtedy nie mamy już do czynienia z przesiękiem, a z przebiciem - dodał.

Kuźniar wskazał też na najbardziej zagrożone zalaniem rejony miasta - Tarchomin i Wilanów. W jego ocenie tam osiedla mieszkaniowe nigdy nie powinny były powstać. - W Warszawie jest to jednak zrozumiałe, nie da się powstrzymać budownictwa na zurbanizowanych i uzbrojonych terenach- zaznaczył.

Podkreślił, że w przypadku przerwania wałów w Warszawie, przy obecnym stanie wody teren Tarchomina mógłby zostać zalany do wysokości 1-1,5 m wysokości - głównie wzdłuż Kanału Żerańskiego, w kierunku Nieporętu. Ten rejon jest jego zdaniem nawet bardziej zagrożony niż Wilanów, na wysokości którego znajduje się stary Wał Zawadowski, którego korpus powstał jeszcze w XIX w. - Z Tarchomina można tylko uciekać na górkę w Jabłonnie lub na Bródno, bo te tereny nigdy nie są zalewane - powiedział.

Wilanów jest w lepszej sytuacji, m.in. dzięki znajdującym się tam tzw. cofkowym obwałowaniom dopływów Wisły. Znajdują się one w rejonie ich ujść do tej rzeki, mają tę samą wysokość co wały wiślane i chronią okoliczne tereny przed wodą wzbierającą w dopływach na skutek wyższego niż w nich poziomu Wisły.

- Tam jeszcze nie jest tragicznie, to rozległe tereny, bronione obwałowaniami kanału zasilającego elektrociepłownię Siekierki. Druga linia obrony to cofkowe obwałowania Wilanówki, które bronią rejonu Zawad i Augustówki - powiedział.

Jak dodał, tę samą rolę spełniają wały ujścia Jeziorki - lewego dopływu Wisły, przepływającego m.in. przez podwarszawskie Piaseczno i Konstancin-Jeziorną, a którego ujście znajduje się na wysokości Kępy Oborskiej.

- Obwałowania tej rzeki spełniają rolę przegrody dolinowej, czyli wału biegnącego w poprzek Wisły. Mogą one ochronić Warszawę, gdyby wał na Wiśle został przerwany w okolicy Góry Kalwarii - powiedział. Zaznaczył przy tym, że gdyby one nie wytrzymały naporu wody,wdarłaby się ona do Warszawy od południa. - Poziom wody w tym wypadku byłby w Wilanowie nawet wyższy niż gdyby przerwany został Wał Zawadowski, a teren zalewu oparłby się na wysokości ul. Powsińskiej - dodał.

Rzecznik wojewody mazowieckiego Ivetta Biały uspokaja - do sobotniego wieczora żadne wały na Mazowszu nie zostały przerwane. Zaznaczyła jednak, że także Warszawa musi być przygotowana na "wszystko, włącznie z ewakuacją mieszkańców terenów zagrożonych zalaniem".

W poniedziałek zamknięte mają być w Warszawie szkoły, przedszkola i żłobki w rejonach najbardziej zagrożonych podtopieniami.

W sobotę wieczorem prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że przygotowane są plany ewakuacyjne dla dzielnic: Mokotów, Wilanów, Wawer, Białołęka, Praga Północ, Praga Południe, Śródmieście, Żoliborz i Bielany.Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że na terenie zagrożonych zalaniem dzielnic będą rozdawane ulotki zawierające szczegółowe informacje jak należy postępować na wypadek powodzi. Oto treść ulotki:

"Jeśli zamieszkujesz w sąsiedztwie rzeki słuchaj komunikatów regionalnych stacji radiowych i telewizyjnych w celu uzyskania informacji o zagrożeniach w sposobach postępowania. Upewnij się, czy zajęcia w szkole, przedszkolu czy żłobku nie zostały odwołane. Jeśli możesz odeślij dzieci i osoby starsze w bezpieczne miejsce, na przykład do rodziny, znajomych mieszkających w większej odległości od rzeki. Ustal sposoby kontaktowania się z rodziną, w razie utraty z nią łączności telefonicznej. Zabezpiecz przed zniszczeniem lub utratą dokumenty, pieniądze, karty płatnicze oraz inne wartościowe przedmioty. Zabezpiecz niezbędne leki, dokumentację medyczną. Naucz najbliższych członków rodziny odłączania źródeł energii, gazu i wody. Ustal miejsca na górnych kondygnacjach budynku, gdzie mógłbyś przenieść rzeczy wartościowe. Pamiętaj o zabezpieczeniu przedmiotów znajdujących się na zewnątrz. Opróżnij piwnice i garaże z przedmiotów zagrażających środowisku , typu oleje farby. Wywieź samochód zwłaszcza z parkingu podziemnego
w bezpieczne miejsce. Zabezpiecz kratki kanalizacyjne i okna piwnic przez nakrycie ich na przykład workami z piaskiem. Zgromadź w domu niezbędną ilość niepsującej się żywności oraz czystej wody. Przygotuj latarki, przenośne radio z zapasowymi bateriami, uzupełnij zawartość apteczki. Nie zostawiaj zwierząt w zamknięciu lub uwiązanych.

Uwaga Warszawiaku, jeżeli usłyszysz odgłos syreny alarmowej szukaj schronienia w najbliższym miejscu, które usytuowane jest na wyższym poziomie niż ten, na którym się znajdujesz. Zachowaj spokój i bezwzględnie stosuj się do zaleceń i wskazań służb porządkowych i ratunkowych."

Telefony ratunkowe: 800-707-047 lub 800-707-112.

Prezydent powiedziała, że poprosiła o wsparcie eksperckie specjalistę z Berlina, który brał udział w ewakuacjach na dużą skalę.

W ocenie strażaków, największym zagrożeniem dla wałów przeciwpowodziowych jest obecnie długość, a nie wysokość przepływającej przez Warszawę fali wezbraniowej. Jak poinformował IMiGW, woda w Wiśle dopiero we wtorek obniży się do poziomu alarmowego, czyli 650 cm.

Jak powiedziała główny hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Marianna Sasim, w sobotę Wisła w Warszawie osiągnęła poziom 780 cm, czyli tyle, ile podczas powodzi w 1962 r. Powojenny rekord był jednak wyższy - fala kulminacyjna przelewająca się przez stolicę w 1960 r. była o 8 cm wyższa. Kuźniar powiedział z kolei, że najwyższy odnotowany w historii poziom Wisły to 855 cm.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)