Trwa ładowanie...
Reuters
04-11-2013 02:02

Hybrydowe zaćmienie Słońca

Wyjątkowe zaćmienie Słońca miało miejsce w niedzielę, 3 listopada. Zjawisko można było obserwować w części Afryki, USA oraz w Europie. Dlaczego naukowcy zdefiniowali je jako hybrydowe? Zobacz film, aby się dowiedzieć.

d8pzv6p
d8pzv6p

Zdaniem dr. Miquela Serra-Ricarta, nadchodzące zaćmienie było szczególne - Słońce znajdowało się bowiem w maksimum swojego 11-letniego cyklu. Naukowcy oczekiwali więc wystąpienia pięknej, symetrycznej korony słonecznej.

3 listopada zespół astronomów - pod kierownictwem dr. Serra-Ricarta - wyruszył w głąb parku narodowego Turkana w Kenii, aby tam podjąć próbę przekazania światu obrazu tego niezwykłego zjawiska - poinformowali przedstawiciele Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Zaćmienie Słońca

Zaćmienie Słońca występuje wtedy, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i całkowicie lub częściowo zablokuje dochodzące do Ziemi światło słoneczne. Może to wystąpić tylko wówczas, gdy Księżyc znajduje się w nowiu (z punktu obserwacyjnego na Ziemi Księżyc i Słońce ustawione są w jednej linii).

W przypadku zaćmienia całkowitego Księżyc całkowicie przesłania tarczę Słońca. W przypadku zaćmienia częściowego lub obrączkowego zasłonięta jest tylko część tarczy słonecznej.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

d8pzv6p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8pzv6p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj