ŚwiatHuragan zbiera śmiertelne żniwo - 14 ofiar

Huragan zbiera śmiertelne żniwo - 14 ofiar

Według najnowszych doniesień, w wyniku huraganowych wiatrów i ulewnych deszczów zginęło 14 osób: cztery w Wielkiej Brytanii, siedem w Niemczech oraz po jednej w Danii, Francji i Holandii. Wichury przesuwają się w kierunku wschodnim. W tej chwili Bałtyk się trochę uspokoił, ale wiatr jest nadal silny.

29.10.2013 | aktual.: 29.10.2013 14:10

Orkan nazwany przez Szwedów "Simone", przez Brytyjczyków został ochrzczony orkanem "świętego Judy". We Francji - "Christianem".

Niemcy

Od wczoraj w wyniku wichur zginęło już siedem osób. Najmocniej wieje w północnych i zachodnich Niemczech i to właśnie tam wydarzyło się najwięcej wypadków śmiertelnych.

W Nadrenii-Północnej Westfalii dwie osoby zginęły w samochodzie, na który przewróciło się drzewo. Do podobnych wypadków doszło w Dolnej Saksonii, a także w Szlezwiku Holsztynie, gdzie jedna osoba zginęła przygnieciona przewróconym murem. Z powodu wichur doszło też do tragedii nad wodą. Od niedzieli utonęły co najmniej dwie osoby, po tym jak silny wiatr wywrócił ich łodzie.

W całym kraju występują poważne utrudnienia w ruchu kolejowym, a na północy i zachodzie także w ruchu lotniczym. Na wybrzeżu wstrzymano rejsy wielu promów.

Ze względu na wichurę zamknięta została w okolicach Helmstedt na terenie Dolnej Saksonii autostrada A2, ważna arteria łącząca Polskę z Niemcami Zachodnimi. Wyrwane przez podmuch wiatru drzewo spadło na linię elektryczną. Odcinek autostrady pomiędzy Helmstedt-West a Rennau został zamknięty do odwołania. W obu kierunkach utworzył się długi zator.

Dania

Wichura paraliżuje życie w Danii. W miejscowości Als nad brzegiem cieśniny Kattegat prędkość wiatru osiągała dziś 190 km na godzinę. Jest jedna ofiara śmiertelna, kilka osób zostało rannych.

Duńskie władze apelują do mieszkańców, by w miarę możliwości pozostawali w domach. Na ulicach i drogach jest niebezpiecznie. Poważnym zagrożeniem są pędzone wiatrem przedmioty. Ostrzega się też przed dotykaniem zerwanych przewodów, ponieważ mogą być pod napięciem. Policja prosi, by kontaktować się z nią jedynie w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Wzywa, by zawiadamiać o blokujących drogę powalonych drzewach i zerwanych kablach elektrycznych, utrudniających ruch pojazdów służb ratowniczych. Z powodu wichury zamknięto większość mostów między duńskimi wyspami. Most nad cieśniną Mały Belt blokuje przewrócona wiatrem ciężarówka. Wstrzymano ruch pociągów między Danią i Niemcami. Od popołudnia nie kursują też do odwołania pociągi i autobusy w południowej Szwecji.

Wielka Brytania

Londyńska straż pożarna odnalazła wczoraj zwłoki dwóch kolejnych ofiar wichury nad Anglią. Zginęły w sumie cztery osoby. Jedna osoba zginęła, kiedy sztorm dopiero nadciągał nad południowe wybrzeża Wysp Brytyjskich.

Straż pożarna podała też bilans wybuchu gazu w Londynie po zwaleniu się drzewa na dom mieszkalny: dwie osoby zabite, trzy ranne. Trzy sąsiadujące ze sobą szeregowce w dzielnicy Hounslow na zachodzie miasta uległy doszczętnie zniszczeniu, dwa dalsze zostały poważnie uszkodzone.

Dwie inne ofiary dzisiejszego poranka to 17-letnia dziewczyna przygnieciona przez drzewo w przyczepie kempingowej w Kencie i 51-letni kierowca samochodu zmiażdżonego przez drzewo w Watford na obrzeżach Londynu.

Zaginął też pływający w morzu 14-latek, którego pędzone wiatrem fale zniosły na otwarte wody.

Szwecja

Szwecja też liczy straty po nocnej wichurze. Dziennik „Aftonbladet” informuje, że 70 tysięcy mieszkańców nie ma prądu w wyniku uszkodzeń, jakie wiatr poczynił w elektrowniach należących do dostawcy prądu Eons. Największe straty materialne notuje się na razie w południowych prowincjach Szwecji, w tym w Skanii. Będą one wynosić wiele milionów koron, na zdjęciach, które spływają do redakcji portali największych dzienników widać zatopione łodzie, rozbite samochody i poważnie uszkodzone budynki. Na razie nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych.

Na 16 godzin w dużej części południa kraju wstrzymano kursowanie pociągów. Nieprzejezdne były niektóre drogi zablokowane przez powalone drzewa. Jedną z najgorszych wacht w karierze miała ponad trzydziestoosobowa załoga jednego z promów Stena Line. Stena Alegra kursująca na trasie Gdynia – Karlskrona musiała zarzucić kotwicę w pobliżu Karlskrony. Olbrzymia jednostka przez wiele godzin szarpała się na kotwicy, a wykres jej dramatycznego nocnego kursu prezentuje od rana portal gazety „Ekspressen”, informując jednocześnie, że dla marynarzy nie była to sytuacja zagrożenia życia.

Francja

We Francji wiatr wiejący z szybkością dochodzącą do 140 kilometrów na godzinę uderzył w brzegi Bretanii. Z nieco mniejszą prędkością nawałnica szalała nad wybrzeżem normandzkim. Meteorolodzy ostrzegają, że żywioł może teraz dotknąć inne rejony północnej Francji, w tym tereny położone nad ujściem Sommy i region Pas-de-Calais.

W okolicach Lille ogłoszono trzeci w czterostopniowej skali poziom zagrożenia. Huragan łamał drzewa, uszkadzał linie elektryczne, zrywał dachy. Policja ostrzega kierowców, aby nie parkowali samochodów pod drzewami.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)