Trwa ładowanie...
felix
04-09-2007 16:45

Huragan Felix zmusza tysiące osób do ewakuacji

Huragan Felix, zaklasyfikowany do piątej, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona, dotarł do Nikaragui, zrywając dachy z domów i zmuszając do ucieczki tysiące osób - poinformowali przedstawiciele Czerwonego Krzyża.

Huragan Felix zmusza tysiące osób do ewakuacjiŹródło: AFP
d4b8l3w
d4b8l3w

Wieje straszny wiatr - powiedział telefonicznie z miasta Puerto Cabezas w Nikaragui przedstawiciel Czerwonego Krzyża Claudio Venegas. Zrywa dachy z domów, więc nie wychodzimy na dwór, bo jest bardzo niebezpiecznie.

Ponad 12 000 osób ewakuowano w Nikaragui przed nadejściem Feliksa, którego prędkość sięgała 260 km/h. W sąsiednim Hondurasie z wysp Bahia ewakuowano 2 tysiące osób.

Na znacznej części Wybrzeża Moskitów w Nikaragui nie działają telefony i zostały przerwane dostawy prądu.

Szalejący od trzech dni na Karaibach Felix, który jest już drugim huraganem piątej kategorii w bieżącym roku, ma przeciąć Honduras i Gwatemalę, a następnie dotrzeć do Meksyku.

d4b8l3w

Felix został zaklasyfikowany do piątej kategorii już w nocy z niedzieli na poniedziałek przy prędkości 270 km na godzinę, ale w poniedziałek po południu osłabł do czwartej kategorii.

Huragan ten powstał w sobotę rano nad Atlantykiem, w odległości ok. 120 km na wschód od wyspy Grenada w archipelagu Małych Antyli.

Po spokojniejszym roku 2006, tegoroczny sezon huraganów przypomina coraz bardziej dramatyczny rok 2005, kiedy to nad Środkowym Atlantykiem powstały aż cztery huragany piątej kategorii, w tym najgroźniejsze w ostatnich latach Katrina, Rita i Wilma. Katrina poczyniła na południu USA wielomiliardowe szkody i spustoszenia oraz zabiła setki ludzi. Zniszczyła m.in. historyczne miasto Nowy Orlean.

Według meteorologów, w ostatnich latach daje się zauważyć wyraźne nasilenie zjawiska huraganów, zarówno pod względem ich częstości, jak i siły, co wiąże się z coraz większym nagrzewaniem się wód powierzchniowych Atlantyku, nad którym rodzą się depresje, sztormy i huragany. Jest to prawdopodobnie jeszcze jeden sygnał ocieplania się klimatu na Ziemi.

Tegoroczny sezon huraganów na Atlantyku ma należeć do najbardziej intensywnych. Wkracza on właśnie w szczytową fazę - większość huraganów tworzy się między 20 sierpnia a połową października, a kulminacja przypada w okolicach 10 września.

d4b8l3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b8l3w
Więcej tematów