ŚwiatHuman Rights Watch krytykuje Ukrainę za przemoc wobec chorych na AIDS

Human Rights Watch krytykuje Ukrainę za przemoc wobec chorych na AIDS

Organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch skrytykowała Ukrainę za to, że nie zapobiega policyjnej przemocy i dyskryminacji w leczeniu nosicieli wirusa HIV i chorych na AIDS.

HRW stwierdza w komunikacie wydanym z okazji opublikowania raportu na ten temat, że akty przemocy utrudniają ukraińskie wysiłki zwalczenia epidemii HIV/AIDS w tym kraju, najpoważniejszej w Europie.

Realizowany na Ukrainie program walki z HIV/AIDS jest generalnie dobry - powiedziała Rebecca Schleifer z HRW. - Ale dopóki rząd nie rozwiąże problemu aktów przemocy wobec osób najbardziej narażonych na HIV/AIDS, nie będzie miał większych szans na powstrzymanie epidemii HIV.

Według rządu ukraińskiego, od wykrycia pierwszego przypadku zarażenia wirusem HIV w 1987 roku oficjalnie zarejestrowano już prawie 77 tys. nosicieli. Niektórzy eksperci szacują jednak liczbę nosicieli aż na 500 000 - 1 proc. liczby mieszkańców kraju.

Na Ukrainie mamy do czynienia z największą epidemią HIV/AIDS w Europie i jedną z najszybciej rozprzestrzeniających się na świecie - powiedziała Schleifer na konferencji prasowej.

Ukraińska ustawa dotycząca ofiar HIV/AIDS jest uznawana za modelową w regionie - obejmuje m.in. ochronę nosicieli wirusa. Zdaniem HRW przemoc wobec nich, skomplikowane przepisy i powszechne nieprzestrzeganie zaleceń prawa sprawiają jednak, że ochrona prawna tych osób w praktyce nie funkcjonuje.

Pacjenci zwracający się do lekarzy o pomoc często odchodzą z kwitkiem, wielu lekarzy nie chce przechodzić szkoleń w zakresie HIV, przez co jest bardzo mało specjalistów w tej dziedzinie. Wielu pacjentów nie chce przyznać się do zarażenia HIV i unika ośrodków leczenia HIV/AIDS z obawy o utratę pracy. Zdarza się, że pracownicy ośrodków leczenia HIV/AIDS nie przestrzegają tajemnicy zawodowej i ujawniają poufne informacje o wyniku testu HIV.

Według HRW policja często dręczy ofiary HIV/AIDS, nawet jeśli stosują podstawowe środki zapobiegawcze - na przykład korzystają ze wspieranego przez rząd programu wymiany igieł. Niektórym więźniom - nosicielom wirusa odmawia się leczenia.

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie skomentowało jeszcze raportu HRW.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)