Trwa ładowanie...
dfdraq2
02-03-2006 15:55

Human Rights Watch krytykuje Ukrainę za przemoc wobec chorych na AIDS

Organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch skrytykowała Ukrainę za to, że nie zapobiega policyjnej przemocy i dyskryminacji w leczeniu nosicieli wirusa HIV i chorych na AIDS.

dfdraq2
dfdraq2

HRW stwierdza w komunikacie wydanym z okazji opublikowania raportu na ten temat, że akty przemocy utrudniają ukraińskie wysiłki zwalczenia epidemii HIV/AIDS w tym kraju, najpoważniejszej w Europie.

Realizowany na Ukrainie program walki z HIV/AIDS jest generalnie dobry - powiedziała Rebecca Schleifer z HRW. - Ale dopóki rząd nie rozwiąże problemu aktów przemocy wobec osób najbardziej narażonych na HIV/AIDS, nie będzie miał większych szans na powstrzymanie epidemii HIV.

Według rządu ukraińskiego, od wykrycia pierwszego przypadku zarażenia wirusem HIV w 1987 roku oficjalnie zarejestrowano już prawie 77 tys. nosicieli. Niektórzy eksperci szacują jednak liczbę nosicieli aż na 500 000 - 1 proc. liczby mieszkańców kraju.

Na Ukrainie mamy do czynienia z największą epidemią HIV/AIDS w Europie i jedną z najszybciej rozprzestrzeniających się na świecie - powiedziała Schleifer na konferencji prasowej.

dfdraq2

Ukraińska ustawa dotycząca ofiar HIV/AIDS jest uznawana za modelową w regionie - obejmuje m.in. ochronę nosicieli wirusa. Zdaniem HRW przemoc wobec nich, skomplikowane przepisy i powszechne nieprzestrzeganie zaleceń prawa sprawiają jednak, że ochrona prawna tych osób w praktyce nie funkcjonuje.

Pacjenci zwracający się do lekarzy o pomoc często odchodzą z kwitkiem, wielu lekarzy nie chce przechodzić szkoleń w zakresie HIV, przez co jest bardzo mało specjalistów w tej dziedzinie. Wielu pacjentów nie chce przyznać się do zarażenia HIV i unika ośrodków leczenia HIV/AIDS z obawy o utratę pracy. Zdarza się, że pracownicy ośrodków leczenia HIV/AIDS nie przestrzegają tajemnicy zawodowej i ujawniają poufne informacje o wyniku testu HIV.

Według HRW policja często dręczy ofiary HIV/AIDS, nawet jeśli stosują podstawowe środki zapobiegawcze - na przykład korzystają ze wspieranego przez rząd programu wymiany igieł. Niektórym więźniom - nosicielom wirusa odmawia się leczenia.

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie skomentowało jeszcze raportu HRW.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj