Huebner: rotacyjne przewodnictwo grupowe Rady Europejskiej
Rotacyjne przewodnictwo grupowe kilku państw członkowskich w Radzie Europejskiej to polska propozycja do prac Konwentu nad przyszłą konstytucją Unii Europejskiej - poinformowała minister ds. europejskich Danuta Huebner.
26.05.2003 | aktual.: 26.05.2003 12:15
W poniedziałek minister Huebner spotkała się w Belwederze ze swoimi odpowiednikami z państw Trójkąta Weimarskiego - Francji Noeulle Lenoir i Niemiec Hansem-Martinem Bury.
Huebner wyjaśniła, że przy "przewodnictwie grupowym" potrzebny stałby się jeden przewodniczący. Według niej, byłby to kompromis w stosunku do propozycji Niemiec i Francji w tej sprawie.
Konwent to zgromadzenie delegatów 28 europejskich rządów i parlamentów, którzy przygotowują projekt "Traktatu Konstytucyjnego UE". Rada Europejska to regularne spotkania szefów państw i rządów krajów Wspólnoty".
W ostatnich dniach, inspirowaną przez Niemcy i inne wielkie kraje Unii propozycję, żeby uprościć tryb podejmowania decyzji tzw. kwalifikowaną większością głosów, zawetował delegat rządu Hiszpanii do Konwentu. Madryt uważa, że proponowane zmiany w trybie podejmowania decyzji ograniczą wpływy Hiszpanii - a co za tym idzie również Polski - w Radzie UE, w stosunku do sytuacji uzgodnionej w 2000 roku w Traktacie z Nicei.
W wydanym po spotkaniu w Warszawie komunikacie ministrowie ds. europejskich państw Trójkąta Weimarskiego zalecili "prowadzenia głosowania większością kwalifikowaną w stosunku do decyzji w obszarze wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa" Unii, z wyjątkiem "decyzji odnoszących się do kwestii obronnych i wojskowych".
Podkreślili także potrzebę prac Konwentu w kierunku "utworzenia stanowiska europejskiego ministra spraw zagranicznych, który zapewni Europie jednolite oblicze w operacyjnym prowadzeniu polityki zagranicznej".
Ministrowie za celowe uznali też rozwój europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony "poprzez zwiększenie cywilnych i militarnych zdolności Unii". "Wzmocniona współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa powinna być realizowana w ramach Unii w sposób spójny z działaniami NATO" - czytamy w komunikacie po spotkaniu.
Ministrowie zgodzili się też, że nowe państwa członkowskie UE powinny uczestniczyć w konferencji międzyrządowej, która przyjmie nowy traktat konstytucyjny Unii. Konferencja ta odbędzie się 20 czerwca w Salonikach. "Akt podpisania traktatu konstytucyjnego powinien odbyć się po akcesji dziesięciu nowych państw członkowskich" - brzmi fragment komunikatu.
Ministrowie podkreślili duże znaczenie i wzajemne korzyści wynikające z akcesji Polski do Unii i w związku z tym wyrazili nadzieję, iż w referendum 7-8 czerwca "społeczeństwo polskie zdecydowanie poprze wejście Polski do UE".
Uzgodniono, iż bliska współpraca ministrów ds. europejskich państw Trójkąta Weimarskiego będzie kontynuowana "w trakcie oraz po zakończeniu konferencji międzyrządowej w celu wypracowania wspólnych stanowisk dotyczących procesu konstytucyjnego oraz innych spraw europejskich" - czytamy w przyjętym po spotkaniu komunikacie.
Ministrowie zaapelowali o umocnienie partnerstwa między telewizją ARTE a polską telewizją publiczną "w szczególności w dziedzinie współpracy produkcyjnej oraz wymiany programami".
Poinformowano, że 30 maja spotkają się ministrowie ds. społecznych państw Trójkąta Weimarskiego. (mk)