Huebner: pozwy przeciw państwom UE to normalne
Skargi do Trybunału Unii Europejskiej przeciw państwom członkowskim to rzecz normalna - oceniła minister ds. europejskich Danuta Huebner, pytana, czy Polsce nie grożą pozwy za obniżony VAT na Internet i za
nieprzepisową pomoc państwa dla hut.
"To są normalne wyzwania, które każde państwo członkowskie ma przed sobą, i w Trybunale jest parę tysięcy spraw, które Komisja wnosi przeciwko państwom członkowskim. I jest to normalny element funkcjonowania (Unii)" - powiedziała Huebner w przerwie obrad unijnej Rady ministrów ds. konkurencyjności w Brukseli.
Huebner przyznała, że "sprawne funkcjonowanie Unii powinno być oparte na pełnym dostosowaniu prawa, ale zdarzają się inne sytuacje". Jeśli parlament przyjmie obniżoną stawkę VAT na usługi internetowe, "nie spełnimy naszego zobowiązania, jakim jest dostosowanie prawa. To jest sprawa oczywista" - powiedziała.
Przyznała, że w Polsce ceny dostępu do Internetu są wysokie, "dlatego że jest ciągle monopol".
W środę na konieczność zapewnienia wolnej konkurencji na rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce zwróciła już uwagę Komisja Europejska. Komentując problemy z dostosowaniem stawek VAT w Polsce, rzecznik Komisji ostrzegł zarazem, że jeżeli inne państwa zachowałyby się jak Polska, "zapanuje chaos i dżungla wzajemnych posunięć odwetowych".
Minister Huebner podała, że za rozmowy w sprawie telekomunikacji odpowiadali ministrowie infrastruktury i nauki. Formalnie stawki VAT były częścią działu negocjacyjnego "podatki", w którym resortem wiodącym było Ministerstwo Finansów. Pierwsze stanowisko negocjacyjne bez wniosku o okres przejściowy dla VAT na Internet przyjął poprzedni rząd w 1999 roku. W chwili obejmowania władzy przez nową ekipę podatki były już wynegocjowane z wyjątkiem okresu przejściowego na dostosowanie akcyzy na papierosy.
Huebner podkreśliła, że mimo determinacji tego rządu, żeby wywalczyć więcej okresów przejściowych w innych sprawach, w części z nich, na przykład w odniesieniu do materiałów budowlanych, Polska natrafiła na twardą odmowę Unii.
Na pytanie, czy poprosi prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, żeby zawetował ustawę o VAT, jeśli będzie niezgodna ze zobowiązaniami Polski, odpowiedziała: "Nasza opinia jest jednoznaczna. W opinii jest napisane, że jest to rozwiązanie niezgodne z prawem wspólnotowym".