ŚwiatHuebner: nicejski system głosowania sprzyja kompromisom

Huebner: nicejski system głosowania sprzyja kompromisom

Zmiana nicejskiego systemu głosowania w Radzie Unii Europejskiej na prostszy, proponowany w projekcie konstytucji europejskiej, grozi osłabieniem kultury kompromisu i utrudnieniem budowania spójności rozszerzonej Unii - uważa minister ds. europejskich Danuta Huebner.

Huebner: nicejski system głosowania sprzyja kompromisom
Źródło zdjęć: © PAP | Mirosław Trembecki

20.10.2003 | aktual.: 20.10.2003 16:21

Min. Huebner mówiła o rozwiązaniach zawartych w projekcie Traktatu Konstytucyjnego w Lublinie podczas inauguracji "Europejskich Warsztatów w Regionach". Podkreśliła m.in., że w razie zmiany systemu nicejskiego państwa rozszerzonej Unii będą bardziej skłonne głosować, zamiast szukać kompromisu i porozumienia.

"Mówi się, że w Unii było 15, a teraz będzie aż 25 państw i dogadanie się będzie niemożliwe, więc będziemy stale głosować. W związku z tym musimy mieć prosty system. To znaczy, że podcinamy tę kulturę kompromisu, która jest taka ważna" - powiedziała Huebner.

"Państwa będą częściej sięgały do głosowania, bo będzie to łatwiejsze. To może rozrywać tę spójność, która dla Unii jest taka ważna" - dodała.

Huebner zauważyła, że w UE dotychczas bardzo rzadko rozstrzygano spory przez głosowanie. Od stycznia 2001 do 30 czerwca tego roku do głosowania sięgnięto tylko w przypadku 15% spraw. "W 85% spraw nie przerywano dyskusji tylko dalej dyskutowano, aż osiągnięto wspólną zgodę. Z tego widać, że w UE unika się, jak tylko można, głosowania i stara się wypracować kompromis, z którym się wszyscy pogodzą" - powiedziała.

Częste głosowania, według min. Huebner, stwarzają niebezpieczeństwo kierowania się zasadą rewanżu. "Jeżeli ktoś jest stale lub często przegłosowywany, to w jakimś momencie zaczyna działać już nie tylko merytorycznie, ale także na zasadzie rewanżu i to podważa naturę kompromisu, która w Unii pozwala wspólnie tyle lat żyć i znajdywać rozwiązania" - podkreśliła.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)