Huebner na temat odniesienia do chrześcijaństwa w konstytucji UE
Minister ds. europejskich Danuta Huebner
powiedziała dziennikarzom w Krakowie, że trudno przed
międzyrządową konferencją UE w Rzymie przesądzić, czy
odniesienie do chrześcijańskiego dziedzictwa Europy znajdzie się
we wstępie do unijnej konstytucji. Jej zdaniem, wiele zależy od
ostatecznej postawy państw gotowych poprzeć taki zapis.
Huebner podkreśliła, że w tej sprawie toczy się wiele rozmów. "Są państwa, których przedstawiciele są gotowi poprzeć uzupełnienie preambuły o zapis dotyczący chrześcijańskiego dziedzictwa Europy, którego wyraźnie brakuje. Natomiast nikt nie potrafi rozsądnie powiedzieć, na ile realne będą te wszystkie oczekiwania, które poszczególne państwa formułują. Będziemy w swoim stanowisku jako rząd polski także zabiegać o to, aby preambuła została rozszerzona" - zapewniła.
Huebner dodała, że wprowadzenie takiego zapisu popierały Hiszpania, Portugalia, Irlandia i w pewnym momencie Włosi. "W negocjacjach przychodzi taka chwila, kiedy każdy musi zdecydować się na sprawy najważniejsze dla danego państwa. Wtedy zobaczymy, ile z tych krajów utrzyma jako priorytet także ten zapis" - powiedziała Huebner.
Jak podkreśliła w piątek minister, dla Polski priorytetem jest utrzymanie systemu głosowania większościowego, przewidzianego w Traktacie Nicejskim, także po roku 2010.
Obronę nicejskiego systemu głosowania w Radzie UE zakłada przyjęte we wtorek przez polski rząd stanowisko na konferencję międzyrządową UE w Rzymie, która wypracuje i przyjmie ostateczną wersję Traktatu Konstytucyjnego UE. W systemie nicejskim Polska ma we wspólnocie prawie taką samą siłę głosu jak Niemcy, zaś w proponowanym obecnie projekcie Traktatu - o połowę mniejszą.
Oprócz tego, w stanowisku polskiego rządu znalazły się postulaty wprowadzenia do wstępu unijnej konstytucji odniesienia do tradycji chrześcijańskiej, usprawnienia instytucjonalnego Unii, otwartego charakteru współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa i obrony i odzwierciedlenia w Traktacie Konstytucyjnym roli NATO w euroatlantyckim systemie bezpieczeństwa.(iza)