Trwa ładowanie...
dfdraq2
30-05-2009 11:40

"Honor jest bezcenny" - Beck znów przemówił w sejmie

W Sejmie zrekonstruowano słynne przemówienie ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, wygłoszone 5 maja 1939 roku.

dfdraq2
dfdraq2

Minister oświadczył wówczas, że Polacy nie znają pojęcia pokoju za wszelką cenę, a jedyną rzeczą w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna, jest honor. Oznaczało to, że Polska odrzuca niemieckie żądania, dotyczące Gdańska i tak zwanego korytarza pomorskiego.

Przed gmach sejmu zajechały stare samochody, z których wysiedli ubrani w przedwojenne stroje aktorzy, odtwarzający ówczesnych polityków. Na sali sejmowej zasiadł ostatni prezydent Polski na wychodźstwie, Ryszard Kaczorowski, a także rodziny posłów dwudziestolecia międzywojennego.

Zebranych powitał marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który powiedział, że rekonstrukcja jest częścią obchodów 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. - Obchodzimy tę rocznicę tak, aby zdać sobie sprawę także z obecnej sytuacji Polski - podkreślił marszałek podkreślając, że nasz kraj jest demokratyczny i obecny w najważniejszych instytucjach europejskich.

W rolę ministra Becka wcielił się aktor warszawskiego Teatru Dramatycznego Sławomir Popławski. W swym przemówieniu minister Beck przypomniał, że Niemcy zerwały pakt o nieagresji z Polską. Podkreślił, że Polacy będą bronili swych praw w Gdańsku, a Polska nie da się odepchnąć od Bałtyku i nie zgodzi się na niemiecki "korytarz" na Pomorzu.

Beck oświadczył, że Polska podejmie rozmowy o pokoju, jeśli Niemcy wykażą w nich szczerą wolę. "My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę!" - powiedział minister. Słuchacze, którzy wiele razy przerywali przemówienie oklaskami, przyjęli to owacją.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj