ŚwiatHolenderski polityk Geert Wilders chce pokazać w TV karykatury Mahometa

Holenderski polityk Geert Wilders chce pokazać w TV karykatury Mahometa

Antyislamski polityk holenderski Geert Wilders powiedział, że zamierza pokazać w holenderskiej telewizji karykatury proroka Mahometa, których nie udało mu się zaprezentować w parlamencie Holandii.

Holenderski polityk Geert Wilders chce pokazać w TV karykatury Mahometa
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Larry W. Smith

Przywódca antyimigracyjnej i islamofobicznej Partii na rzecz Wolności (PVV) zamierza wykorzystać w tym celu czas antenowy zarezerwowany w Holandii dla partii politycznych. Jest oczywiście świadom, że znów obrazi muzułmanów, dla których wszelkie wizerunki proroka są bluźnierstwem.

Partie polityczne w Holandii co roku otrzymują pewien niewielki czas antenowy i dysponują pełną swobodą jego wykorzystania. Wilders zapowiada, że karykatury Mahometa pokaże prawdopodobnie za kilka tygodni, ale dokładnego terminu nie podał.

Miesiąc temu Wilders wygłosił przemówienie w Garland w stanie Teksas podczas zorganizowanego tam konkursu karykatur Mahometa. Wkrótce po jego wyjściu miejsce, w którym odbywał się konkurs, zostało zaatakowane przez dwóch ludzi z bronią palną. Ochrona zastrzeliła obu napastników.

Wilders powiedział agencji Associated Press, że chce pokazać rysunki z konkursu w Teksasie, by okazać wsparcie "tym, którzy posługują się ołówkiem, a nie mieczem".

Wilders, znany od dawna z antyislamskich wystąpień, od 2004 roku korzysta z całodobowej ochrony. W przeszłości wywołał oburzenie świata islamskiego m.in. pokazanym w internecie krótkim filmem, w którym wersety Koranu zestawiono z sekwencjami wideo przedstawiającymi przemoc i terroryzm.

W 2011 roku uwolniono go od zarzutu mowy nienawiści; sąd uznał wtedy, że jego antyislamska retoryka mieściła się w ramach emocjonalnej debaty narodowej na temat imigracji i wielokulturowości.

Obecnie znów toczy się przeciwko niemu śledztwo w związku z obraźliwymi wypowiedziami o Marokańczykach podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (139)