PolskaHolenderska wystawa w muzeum Auschwitz

Holenderska wystawa w muzeum Auschwitz

Odnowioną ekspozycję poświęconą martyrologii Żydów z Holandii w latach 1940-1945 otwarto na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uczestniczyli w niej następca tronu Holandii książę Willem Alexander z księżną Maximą.

Holenderska wystawa w muzeum Auschwitz
Źródło zdjęć: © AFP

26.04.2005 | aktual.: 26.04.2005 14:54

Szef Niderlandzkiego Komitetu Pamięci Ofiar obozu Auschwitz Jacques Grishaver powiedział podczas uroczystości, że za każdym razem, gdy przyjeżdża do byłego obozu odczuwa ból i smutek.

Sekretarz stanu ds. zdrowia publicznego, spraw socjalnych i sportu rządu Holandii Clemence Ross van Dorp podkreśliła w wystąpieniu, że jej państwo ma "pewne zobowiązania wobec wszystkich zgładzonych" w Auschwitz, jak również osób, które przeżyły holokaust, oraz wobec ich potomków.

Sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik przypomniał, że w Auschwitz umierali ludzie różnych ras, narodowości, poglądów. Auschwitz-Birkenau stał się symbolem zagłady narodu żydowskiego. Stąpamy po popiołach ofiar, które już dawno zmieszały się z glebą. Tworzą wielkie cmentarzysko narodów Europy - powiedział.

Książe Willem Alexander z księżną Maximą oddali hołd ofiarom

Po uroczystości otwarcia wystawy następca tronu Holandii książę Willem Alexander z księżną Maximą oddali hołd ofiarom Auschwitz przed Ścianą Straceń, gdzie hitlerowcy zamordowali co najmniej kilka tysięcy osób. Zwiedzili także część muzealnej ekspozycji.

Większość holenderskich Żydów przed deportacją władze niemieckie koncentrowały w obozie przejściowym Westerbork. W latach 1939-1941 funkcjonował tam holenderski obóz internowania dla żydowskich uchodźców z Niemiec i innych krajów.

Po przejęciu go przez Niemców w latach 1942-1944 deportowano stamtąd do miejsc zagłady około 100 tysięcy osób, z czego 54 930 Żydów do Auschwitz. Ostatni transport wyruszył 3 września 1944 roku. Znalazła się w nim rodzina Anny Frank, niemieckiej Żydówki. Napisany przez nią dziennik jest jednym z najważniejszych świadectw holokaustu i najbardziej przejmujących dokumentów tamtych czasów.

Stałe wystawy narodowe na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau powstawały z inicjatywy byłych więźniów obozu. Pierwszą ekspozycję otwarto w 1960 r. Obecnie czynne są wystawy: austriacka, belgijska, francuska, jugosłowiańska, polska, rosyjska, węgierska, włoska, romska, poświęcona Żydom słowackim i więźniom z Czech, a także walce i zagładzie Żydów w latach 1933-1945

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)