Holandia zwróciła Ghanie głowę wodza
Holandia zwróciła Ghanie głowę XIX-wiecznego afrykańskiego wodza Badu Bonsu II, straconego w 1838 roku. Głowa, zakonserwowana w słoju z formaliną, znajdowała się w kolekcji szpitala w Lejdzie na zachodzie Holandii.
23.07.2009 | aktual.: 23.07.2009 18:54
Przedstawiciele rządów Holandii i Ghany podpisali w Hadze w obecności członków plemienia wodza umowę o zwrocie szczątków, które w Ghanie mają być pogrzebane z honorami.
Współplemieńcy Badu Bonsu II wylali na podłogę sali konferencyjnej odrobinę alkoholu i wzywali ducha swojego dawnego wodza. W uroczystości uczestniczyli też imigranci z Ghany ubrani w tradycyjne kolory żałobne - czerń i czerwień.
Władze Ghany dowiedziały się w październiku 2008 roku, że głowa wodza znajduje się w kolekcji anatomicznej lejdejskiego szpitala.
Poinformował o tym holenderski pisarz Arthur Japin, który natknął się na głowę, zapoznając się z kolekcją anatomiczną szpitala w Lejdzie w ramach zbierania materiałów do powieści historycznej.
Japin ustalił, że wodza kazał ściąć holenderski generał Jan Verveer w odwecie za śmierć dwóch holenderskich emisariuszy, których głowy zawieszono jako trofea na tronie Badu Bonsu pod koniec lat 30. XIX wieku.
W rozmowie z BBC Japin wyjaśnił, że głowa wodza trafiła do Holandii prawdopodobnie przez pomyłkę. Jednego z generałów poproszono bowiem, żeby do badań na temat zależności charakteru od kształtu czaszki przywiózł z Ghany "głowy", rozumiane zapewne jako szkice różnych typów ludzkich. Generał potraktował jednak prośbę dosłownie.