Trwa ładowanie...
hiszpania
11-05-2005 17:25

Hiszpański premier broni ustawy o małżeństwach homoseksualnych

Premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez
Zapatero wystąpił w orędziu o stanie państwa w obronie
ustawy, zezwalającej na małżeństwa homoseksualne.

Hiszpański premier broni ustawy o małżeństwach homoseksualnychŹródło: AFP
d3h8535
d3h8535

Zapatero przypuścił ledwie zawoalowany atak na Kościół katolicki, który ostro sprzeciwia się ustawie. Nigdy nie zrozumiem tych, którzy głoszą miłość jako podstawę życia, jednocześnie odmawiając tak radykalnie ochrony, zrozumienia i uczucia naszym sąsiadom, przyjaciołom, krewnym, kolegom - mówił premier. Co to za miłość, która wyklucza tych, którzy w odmienny sposób pojmują swą seksualność?

Nie możemy odmawiać jakiegoś prawa wielu naszym rodakom, jeśli korzystanie z tego prawa nikomu innemu nie szkodzi - argumentował Zapatero.

Gazeta "El Mundo" napisała, powołując się na źródła w episkopacie, że Kościół chciałby, aby król Hiszpanii Juan Carlos zademonstrował sprzeciw wobec ustawy, abdykując tymczasowo, aby uniknąć konieczności jej podpisania.

Izba niższa hiszpańskiego parlamentu zatwierdziła w kwietniu kontrowersyjny projekt ustawy, która legalizuje małżeństwa osób tej samej płci i zezwala na adoptowanie dzieci przez pary homoseksualne.

d3h8535

Główne zmiany, wprowadzane tą ustawą w kodeksie cywilnym, polegają na zastąpieniu słów "mąż" i "żona" słowem "współmałżonek" oraz słów "ojciec" i "matka" słowem "rodzic". Oprócz tego proponuje się, aby małżeństwo miało "takie same skutki, bez względu na to, czy osoby zawierające je są tej samej, czy też różnej płci". Z takiego stwierdzenia wynika najbardziej polemiczny element projektu ustawy - prawo par homoseksualnych do adoptowania dzieci na terenie całej Hiszpanii.

Wszystkie główne wspólnoty wyznaniowe w Hiszpanii: katolicka, protestancka, żydowska i prawosławna apelowały do parlamentu o nieuchwalanie ustawy. Podkreślały, że monogamiczne małżeństwa heteroseksualne stanowią część tradycji judeochrześcijańskiej.

Aby ustawa weszła w życie, musi ją jeszcze uchwalić Senat. Podpis monarchy jest już tylko formalnością.

d3h8535
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h8535
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj