Trwa ładowanie...
d1pqbe3

Hiszpańska prasa o "fiasku, tragedii i klęsce" szczytu UE

"Całkowite fiasko, tragedia,
klęka" - te słowa powtarzają się w hiszpańskich mediach,
dzień po zakończeniu szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.

d1pqbe3
d1pqbe3

"Szczyt unijny, kluczowy dla przezwyciężenia głębokiego kryzysu po odrzuceniu przez Francję i Holandię konstytucji, grozi bezprecedensowym paraliżem UE. Szefowie państw i rządów nie zawarli układu w sprawie perspektyw finansowych na lata 2007-2013 ze względu na wymagania najbogatszych, z Wielką Brytanią i Holandią na czele" - pisze "El Pais".

Według dziennika, zabrakło woli politycznej poświęcenia interesów narodowych na rzecz wspólnotowego dobra.

"Blair odrzuca żądania Chiraca i Schroedera i przyczynia się do klęski UE" - pisze "ABC". Według gazety, odrzucenie przez brytyjskiego premiera zamrożenia rabatu i, w konsekwencji, zablokowanie unijnego budżetu, przyczyniły się do pogłębienia kryzysu.

"Zwyciężyły interesy narodowe, a zwłaszcza Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwecji - krajów, które w żadnym momencie nie zrezygnowały z walki o polepszenie swojego salda w UE" - konstatuje dziennik "El Mundo".

d1pqbe3

"El Mundo" zwraca uwagę na przykład, jaki dały nowe kraje UE (w tym Polska), które pojęły "ekstremalną próbę" dla uratowania szczytu, "niezwykłą w historii UE", proponując obcięcie przyznanych im funduszy. "Ale Wielka Brytania odrzuciła i tę możliwość - pisze dziennik. - Kiedy Tony Blair powiedział, że nie może dalej ciągnąć negocjacji, i że w żadnym wypadku nie zgodzi się na kompromisowy projekt Luksemburga, nie pozostało nic innego, niż zakończyć szczyt, ogłaszając jego fiasko".

Media zwracają uwagę, że na szczycie starły się dwie sprzeczne ze sobą koncepcje Europy. "Jedni chcą tylko zjednoczonego rynku i niczego więcej, inni zaś chcieliby Europy zjednoczonej politycznie; nie jakiegoś superpaństwa, ale grupy solidarnych państw, gotowych do stawienia czoła wspólnym wyzwaniom przyszłości" - cytuje słowa premiera Luksemburga, Junckera, dziennik "ABC".

Hiszpański minister gospodarki Pedro Solbes pesymistycznie ocenia zaistniałą w UE sytuację. Ten były komisarz UE w wypowiedzi dla radia Cadena Ser podczas szczytu zwrócił uwagę na "unijny galimatias": wysoką inflację w Niemczech, problemy z rolnictwem we Francji oraz determinację ze strony Wielkiej Brytanii, aby utrzymać rabat.

"Sytuacja w UE nie jest dobra nie tylko ze względu na problemy gospodarcze, ale głównie dlatego, że po decyzji europejskich przywódców, aby zamrozić proces ratyfikacyjny konstytucji UE, podano w wątpliwość przyszłość traktatu, który miał utworzyć bardziej efektywny system funkcjonowania UE".

"Teraz trzeba znaleźć jakąś alternatywę dla obywateli" - powiedział Solbes, dla którego ogólna sytuacja "jest bardzo delikatna".

Grażyna Opińska

d1pqbe3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pqbe3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj