Trwa ładowanie...

Hiszpańska policja zatrzymała rodzinę podejrzaną o związki z IS

Hiszpańska policja aresztowała czterech członków marokańskiej rodziny, w tym 16-letnich braci bliźniaków, którzy planowali wyjazd do Syrii, by przyłączyć się do dżihadystów - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych. Policja podejrzewa, że za radykalizację nastolatków odpowiada ich matka.

Share
Hiszpańska policja zatrzymała rodzinę podejrzaną o związki z IS
Źródło: PAP/EPA, fot: Toni Girriga
d3gf3ft

Hiszpańskie MSZ podało w oświadczeniu, że rodzice oraz ich dwaj synowie, którzy są obywatelami Maroka, zostali aresztowani w katalońskim mieście Badalona, w północno-wschodniej Hiszpanii, niedaleko Barcelony.

Chcieli walczyć za namową matki?

Dwaj nastolatkowie są podejrzani o planowanie wyjazdu do Syrii w celu dołączenia do dżihadystów walczących po stronie Państwa Islamskiego. Mieli jeszcze we wtorek odlecieć do Turcji, a stamtąd przedostać się do Syrii. Liczyli, że w ciągu Wielkiego Tygodnia, podczas którego panuje duży ruch na lotniskach, nie zwrócą na siebie uwagi.

Chcieli walczyć w szeregach dżihadystów prawdopodobnie za namową matki. To ona miała nakłonić na wyjazd do Syrii ich starszego brata, który zginął przed rokiem na froncie. Należał do Harakat Szam al-Islam - Islamskiego Ruchu Lewantu - organizacji terrorystycznej, która zrzesza przede wszystkim Marokańczyków.

d3gf3ft

Zdaniem sąsiadów aresztowanej rodziny bliźniacy zmienili się od powrotu z wakacji. Rzucili naukę i wyjechali do szkoły Koranu do Maroka, z której niedawno wrócili.

Według miejscowej policji rodzina mieszkała w Hiszpanii od kilka lat.

Zobacz również wideo: ISIS wykorzystuje dzieci.

25 osób aresztowanych

W ostatnich tygodniach hiszpańska policja aresztowała kilkanaście osób podejrzewanych o związki z dżihadystami, w tym o rekrutację nowych bojowników islamskich, by wysyłać ich na wojnę do Syrii i Iraku.

d3gf3ft

Hiszpańskie MSW w połowie marca poinformowało, że policja zatrzymała podczas obławy ośmiu domniemanych islamskich bojowników, którzy planowali ataki w Hiszpanii.

Hiszpańska policja podjęła aktywne działania przeciwko bojownikom islamskim po styczniowych atakach dżihadystów w Paryżu na tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo", w których zginęło 17 osób. Włącznie z wtorkowymi zatrzymaniami hiszpańska policja aresztowała do tej pory 25 osób mających powiązania z działalnością islamistów.

Źródła: PAP, IAR.

d3gf3ft

Podziel się opinią

Share
d3gf3ft
d3gf3ft
Więcej tematów