Trwa ładowanie...
d3ytita

Hiszpania. Separatyści z Katalonii blokują autostradę do Francji

Separatyści z Katalonii zablokowali w poniedziałek autostradę, która prowadzi z północno-wschodniej Hiszpanii do Francji. Droga AP7 jest nieprzejezdna z powodu blokady kilkuset osób związanych z platformą internetową Tsunami Democratic.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hiszpania. Zwolennicy niepodległości Katalonii zablokowali autostradę do Francji (zdj. ilustr.)
Hiszpania. Zwolennicy niepodległości Katalonii zablokowali autostradę do Francji (zdj. ilustr.) (PAP, Fot: PAP)
d3ytita

Hiszpańska policja poinformowała, że grupa Tsunami Democratic (do tej pory mało znana) może być powiązana z jedną z głównych katalońskich partii separatystycznych albo władzami tego regionu.

Szefowie platformy Tsunami Democratic w poniedziałek rano wysłali wiadomości do innych zwolenników niepodległości Katalonii i wezwali do masowej akcji w okolicach miejscowości La Jonquera. Zaapelowali w ten sposób o wsparcie blokady autostrady do Francji.

Uczestnicy, którzy pojawili się na trasie mieli flagi Katalonii oraz transparenty "Hiszpanio, usiądź i rozmawiaj".

d3ytita

Blokada separatystów zatrzymała ok. 1000 samochodów. Protest zaczął się kilka godzin po apelu szefa autonomicznego rządu Katalonii Quima Torry, który wezwał premiera Hiszpanii Pedra Sancheza do rozpoczęcia negocjacji w sprawie uregulowania sytuacji w regionie.

W Katalonii napięcie wzrasta od 14 października, kiedy po wyroku hiszpańskiego Sądu Najwyższego, skazującym dziewięciu liderów separatystów na karę od 9 do 13 lat więzienia, wybuchły masowe protesty i zamieszki.

Głównym organizatorem protestów w Katalonii jest właśnie Tsunami Democratic. Organizacja domaga się od Sancheza wypuszczenia z więzienia skazanych separatystów, a także przystąpienia do negocjacji w sprawie uregulowania kryzysu w Katalonii.

Zamieszki w Katalonii zbiegły się z kampanią przed niedzielnymi wyborami do hiszpańskiego parlamentu. Przypomnijmy, że wygrała je Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) premiera Sancheza, ale nie zapewniła sobie większości w Kongresie Deputowanych, niższej izbie Kortezów.

d3ytita

Źródło: rmf24.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Szymon Hołownia kandydatem na prezydenta? Bartłomiej Sienkiewicz studzi emocje

d3ytita

Podziel się opinią

Share

d3ytita

d3ytita
Więcej tematów