Trwa ładowanie...

Hiszpania: protest Chin przeciw nakazom aresztowania b. przywódców ChRL

Ambasada Chin w Hiszpanii ogłosiła "zdecydowany protest" przeciwko decyzji hiszpańskiego Sądu Krajowego, który wydał międzynarodowy nakaz aresztowania pięciu byłych przywódców ChRL, wśród nich b. prezydenta Jiang Zemina jako winnego ludobójstwa w Tybecie.

Hiszpania: protest Chin przeciw nakazom aresztowania b. przywódców ChRLŹródło: AFP, fot: Robyn Beck
d1x8l89
d1x8l89

Kilka dni temu sędzia Sądu Krajowego Ismael Moreno wydał - w ramach dochodzenia dotyczącego zbrodni ludobójstwa, tortur i nieludzkiego traktowania ludności w autonomicznym regionie Tybetu - międzynarodowe nakazy aresztowania w stosunku do pięciu byłych chińskich przywódców.

Ambasada Chin "energicznie potępia"

W swej nocie ambasada Chin w Madrycie "energicznie potępia" decyzję wydania nakazów aresztowania i podkreśla, że hiszpański sąd nie wziął pod uwagę "podstawowych faktów" i naruszył zasadę "bezstronności sądu", "nadużywając stosowania zasady uniwersalnej sprawiedliwości".

Według cytowanej noty decyzja hiszpańskiego sądu "jest interwencją w wewnętrzne sprawy Chin i wyrazem poparcia dla ruchów secesjonistycznych".

Chińska dyplomacja - relacjonuje sprawę agencja EFE - oskarża hiszpański wymiar sprawiedliwości o "pogwałcenie podstawowych norm prawa międzynarodowego i stosunków międzynarodowych".

d1x8l89

Decyzję sędziego Moreno nota ambasady określa jako "absurdalną", bez szans na "jakiekolwiek międzynarodowe poparcie".

Ambasada kończy notę w duchu wypowiedzi rzeczniczki chińskiego MSZ Hua Chunying, która we wtorek wyraziła przekonanie, że Hiszpania "we właściwy sposób" pokieruje sprawą, aby zapewnić rozwój "dobrych stosunków, jakie łączą oba kraje".

Ograniczenie działań hiszpańskiego Sądu Krajowego

Tego samego dnia hiszpański Kongres zaaprobował głosami rządzącej Partii Ludowej, wbrew jednolitemu stanowisku opozycji, reformę prawa, która radykalnie ogranicza - po raz pierwszy od czasu demokratycznej transformacji w Hiszpanii - warunki, w których Sąd Krajowy może wszczynać postępowania w sprawie przestępstw popełnionych poza granicami kraju.

W ciągu ostatnich 30 lat madrycki Sąd Krajowy wszczął dochodzenia (zakończone w różnych przypadkach wydaniem wyroków skazujących) m.in. w sprawach o zbrodnie popełnione przez przedstawicieli dyktatur wojskowych w Ameryce Łacińskiej na obywatelach hiszpańskich.

d1x8l89

Najbardziej znanym w najnowszej historii wydarzeniem związanym z działalnością Sądu Krajowego było zrealizowanie w 1998 r. przez brytyjski wymiar sprawiedliwości (w uznaniu zasady jurysdykcji uniwersalnej) wydanego przez ten sąd nakazu aresztowania gen. Augusto Pinocheta, b. dyktatora wojskowego Chile (1973-1990).

Podstawą do osadzenia przebywającego na leczeniu w Londynie Pinocheta w areszcie domowym w stolicy Wielkiej Brytanii było właśnie postawienie go w stan oskarżenia przez hiszpański Sąd Krajowy. Pinochet był oskarżony o wydanie rozkazu torturowania 94 obywateli hiszpańskich oraz zamordowania hiszpańskiego dyplomaty Camelo Sorii.

Inicjatywa ustawodawcza rządu premiera Mariano Rajoya z chwilą wejścia w życie sprawi, jak podkreśla agencja EFE, że inicjatywa w sprawie aresztowania b. chińskich przywódców, podobnie jak dziesiątki innych tego rodzaju spraw, zostanie odesłana do archiwum.

d1x8l89
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x8l89
Więcej tematów