ycipk-2qti1a

Hiszpania: Obchody rocznicy śmierci generała Franco. Interweniowała policja

Zwolennicy generała Francisco Franco starli się z jego przeciwnikami podczas obchodów 43. rocznicy śmierci dawnego przywódcy Hiszpanii. Musiała interweniować policja, która zatrzymała kilka osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hiszpania: Obchody rocznicy śmierci generała Franco. Interweniowała policja
Hiszpania: Obchody rocznicy śmierci generała Franco. Interweniowała policja (PAP/EPA, Fot: VICTOR LERENA)
ycipk-2qti1a

Starcia podczas obchodów

Do wydarzeń doszło w Dolinie Poległych (Valle de los Caidos) pod Madrytem. Zwolennicy gen. Franco zebrali się pod mauzoleum wojny dmowej 1936-1939, gdzie wzięli udział we mszy świętej w intencji Hiszpanii. Protestowali też przeciwko rządowi Pedro Sancheza, który planuje przenieść zwłoki gen. Franco poza dolinę.

W tym czasie przy mauzoleum pojawili się przeciwnicy generała, którzy popierają przeniesienie ciała. Jedynie nie chcą, żeby trafiło ono do Katedry Matki Bożej Almudena. Sprowokowali zwolenników i doszło do starć. Pojawiła się policja, która była zmuszona interweniować. Funkcjonariusze zatrzymali kilka osób.

ycipk-2qti1a

Zwłoki generała zostaną przeniesione

Kongres Deputowanych Hiszpanii zdecydował 13 września, że zwłoki generała Franco zostaną ekshumowane i przeniesione poza podmadrycką Dolinę Poległych. Za przeniesieniem zagłosowano na podstawie sierpniowego dekretu gabinetu Sancheza.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez twierdzi, że zwłoki Franco naruszają cześć spoczywających tam ofiar konfliktu z lat 30. Zapewnia też, że ekshumacja dyktatora wojskowego nastąpi najpóźniej do końca 2019 roku.

Pod koniec października hiszpański artysta-plastyk Henrique Tenreiro zniszczył nagrobek Franco, zamalowując czerwoną farbą część płyty, pod którą znajdują się zwłoki. Wznosił też okrzyki przeciwko generałowi.

ycipk-2qti1a

Generał Francisco Franco był dyktatorem Hiszpanii w latach 1936-1975. Zainicjował przewrót wojskowy, który dał początek wojnie domowej. 1936-1939.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2qti1a

ycipk-2qti1a
ycipk-2qti1a