Trwa ładowanie...
d28t3ci

Hiszpania: Obchody rocznicy śmierci generała Franco. Interweniowała policja

Zwolennicy generała Francisco Franco starli się z jego przeciwnikami podczas obchodów 43. rocznicy śmierci dawnego przywódcy Hiszpanii. Musiała interweniować policja, która zatrzymała kilka osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hiszpania: Obchody rocznicy śmierci generała Franco. Interweniowała policja (PAP/EPA, Fot: VICTOR LERENA)
d28t3ci

Starcia podczas obchodów

Do wydarzeń doszło w Dolinie Poległych (Valle de los Caidos) pod Madrytem. Zwolennicy gen. Franco zebrali się pod mauzoleum wojny dmowej 1936-1939, gdzie wzięli udział we mszy świętej w intencji Hiszpanii. Protestowali też przeciwko rządowi Pedro Sancheza, który planuje przenieść zwłoki gen. Franco poza dolinę.

W tym czasie przy mauzoleum pojawili się przeciwnicy generała, którzy popierają przeniesienie ciała. Jedynie nie chcą, żeby trafiło ono do Katedry Matki Bożej Almudena. Sprowokowali zwolenników i doszło do starć. Pojawiła się policja, która była zmuszona interweniować. Funkcjonariusze zatrzymali kilka osób.

d28t3ci

Zwłoki generała zostaną przeniesione

Kongres Deputowanych Hiszpanii zdecydował 13 września, że zwłoki generała Franco zostaną ekshumowane i przeniesione poza podmadrycką Dolinę Poległych. Za przeniesieniem zagłosowano na podstawie sierpniowego dekretu gabinetu Sancheza.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez twierdzi, że zwłoki Franco naruszają cześć spoczywających tam ofiar konfliktu z lat 30. Zapewnia też, że ekshumacja dyktatora wojskowego nastąpi najpóźniej do końca 2019 roku.

Pod koniec października hiszpański artysta-plastyk Henrique Tenreiro zniszczył nagrobek Franco, zamalowując czerwoną farbą część płyty, pod którą znajdują się zwłoki. Wznosił też okrzyki przeciwko generałowi.

Generał Francisco Franco był dyktatorem Hiszpanii w latach 1936-1975. Zainicjował przewrót wojskowy, który dał początek wojnie domowej. 1936-1939.

d28t3ci

Podziel się opinią

Share

d28t3ci

d28t3ci
Więcej tematów